3. 8. 2020

Botanická zahrada v Praze je plná nových vodních ploch

Botanická zahrada v Praze – Tróji připravila pro své návštěvníky pro letošní sezónu celou řadu novinek se společným jmenovatelem – rozšíření a zkvalitnění vodních ploch na území zahrady. Portál Naše voda o tom dnes informovala mluvčí zahrady Marcela Uhlíková.

Již v listopadu minulého roku odstartovala podle Uhlíkové radikální rekonstrukce jezírka v Japonské zahradě, která si vyžádala téměř měsíční uzavírku pro veřejnost. Během totálního rozebrání břehů a dna včetně potůčku, který vodopádem stékal se stylizovaných japonských hor, bylo přemístěno téměř 7 tun kamení a vybagrovány téměř 3 stovky kilogramů bahna. „Dnes byste původní jezírko možná ani nepoznali. Nezůstal kámen na kameni a i jeho obyvatelé jsou noví: koi kapry nahradily závojnatky. Co se týče technologie a zároveň důvodu, proč k opravě vodního prvku v Japonské zahradě došlo, bylo umístění výkonnějšího čerpadla a filtrů, které by měly zabránit většímu znečištění jezírka,“ uvedla Uhlíková. Radikální proměnou prošly i břehy jezírka – dominantou se stala tvarovaná borovice, kterou si zahrada pěstovala zhruba 20 let v zásobní části a která byla teprve letos na své definitivní místo. V jezírku přibyl nově i malý ostrůvek s pěnišníkem a zhruba 10 kusů starobylých azalek k dotvoření atmosféry prameniště potoka.

Při návštěvě botanické zahrady se také mohou návštěvníci setkat s celou řadu zajímavých pítek. Z  dílny výtvarníka Lukáše Raise pochází například originálně zpracované funkční pítko, ze kterého se lze občerstvit nad Strání, na okraji lesa. Další dvě, tentokrát dřevěná od Lukáše Gavlovského, zaženou žízeň u instalací Les plný zvuků a v expozici Severoamerická prérie.

Na podzim loňského roku byla také zahájena rekonstrukce vodní plochy v severní části venkovní expozice. Kromě zcela nové podoby nelze přehlédnout molo z masívního dřeva, opět od výtvarníka Lukáše Gavlovkého. I z něj je možné ve vodě celoročně sledovat životní koloběh vývoje žab a čolků. V létě pak bude podle mluvčí tato část osázena řadou zajímavých rostlin, botanických exponátů vod mírného pásma celého světa.

Od začátku letošní sezony mohou návštěvníci v areálu zahrady projít naučnou stezku, která využívá technologie QR kódů. S pomocí mobilního telefonu, který umí tyto kódy číst, se návštěvník podrobněji seznámí s významnými částmi zahrady a její historií. Výhodou je, že informace, které stezka doprovází, si návštěvník může odnést ve svém mobilním telefonu a kdykoli se k nim vracet.

Petr Havel

9.5.2012 15.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6