17. 8. 2019

Botanici objevili v Podyjí poprvé kačenku náprstkovitou

Na třech místech v Národním parku Podyjí (NP) již letos botanici našli houby kačenky náprstkovité. Informuje o tom poslední číslo elektronického bulletinu NP „Podyjské e-listí“, s tím, že se tak stalo na území parku vůbec poprvé.

Kačenka náprstkovitá je vzácnější příbuzná výborné jedlé kačenky české. Obě kačenky patří k typickým časně jarním houbám, rostoucí ve vrstvě opadu listů především na okrajích křovin a pod osikami. „Kačenky české jsme z Podyjí znali, ale vzácná kačenka náprstkovitá doposud unikala pozornosti. Je to dáno křehkostí a nenápadností plodnic a také tím, že smržovité houby patří mezi houbové primadony. Rostou, kdy se jim zlíbí. Některé roky nerostou vůbec. Navíc, jak pomine krátký čas růstu plodnic, už se v sezoně neobjeví,“ vysvětlil botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.

Čas kačenek ale pomalu s odkvetením trnek končí a začíná čas smržů. Nyní v národním parku roste smrž obecný a polovolný. Zajímavostí je smrž kuželovitý, který se s oblibou objevuje na mulčovací kůře dovezené ze zahradnictví. „Smržovité houby je doporučováno před kuchyňskou úpravou spařit horkou vodou. Patří mezi speciality vyhledávané gurmány. Někdy se kombinují s chřestem, jehož čas také právě přichází,“ uvedl Němec

Z jedovatých hub nyní roste ucháč obecný nebo závojenka jarní. „Ucháč obecný roste na Znojemsku velmi vzácně a tvoří mozkovitě zprohýbané kaštanově hnědé plodnice. Se smržem ho mohou zaměnit jen velmi nepozorní houbaři. Závojenka jarní je drobná houba připomínající špičku obecnou,“ popsal Němec.

Region je na houby podle odborníků neobyčejně bohatý. „Podyjí a širší Znojemsko je možná druhově nejbohatším okresem v České republice a zcela určitě se řadí mezi druhově nejbohatší regiony střední Evropy. Výzkum hub zde stále pokračuje a každoročně dochází k dalším zajímavým nálezům,“ dodal Němec.

Zdroj a foto: Radomír Němec (Kačenka náprstkovitá)

19.5.2016 6.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1