30. 5. 2020

Boj s hájeným zvířetem začíná, vznikne i síť bobřích poradců

Více než 290 milionů korun činí náklady Povodí Moravy na odstraňování škod, které loni jen u břehů Moravy napáchal přemnožený bobr evropský. Připomíná to server idobryden.cz.

Unií přísně chráněný živočich, jenž nemá přirozeného nepřítele, vodohospodářům škodí stále víc, problém navíc získává mezinárodní rozměr. Zástupci Povodí Moravy už jednali na téma „jak dál“ s rakouskými protějšky z via donau Österreichische Wasserstraßen Gesellschaft, oba partneři kvůli bobrům uspořádali i konferenci. „Velice si ceníme toho, že se nám podařilo diskusně propojit české a rakouské vodohospodáře a ochránce přírody. Naším cílem je výměna informací a konkrétních příkladů řešení této problematiky,“ říká Jan Hodovský, generální ředitel Povodí Moravy.

Konkrétním výsledkem společného postupu je schválení Programu péče o bobra evropského. „Ministerstvo životního prostředí navíc připravuje Manuál praktických opatření, který by se měl stát spolehlivým návodem, jak při soužití s bobrem postupovat. Zajímavou myšlenkou je i vytvoření sítě „bobřích poradců“, tedy odborníků, na které by se mohl obrátit každý, kdo potřebuje vyřešit jakýkoli problém s tímto chráněným hlodavcem,“ doplňuje Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí.

Bobr přitom není jediným „nepřítelem“. Na řekách a jejích březích jsou citelné potíže také s kormorány a invazní rostlinou křídlatkou, která je na postupu a z břehů rychle vytlačuje původní vegetaci. Zatímco křídlatka se na Slovácku zatím v hojné míře nevyskytuje, s bobry a kormorány jsou tady trvalé potíže. Bobři se naposled usadili u Moravského Písku a Ostrožské Nové Vsi.

Zdroj: www.idobryden.cz, ilustrační foto povodí Moravy

18.9.2014 8.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31