2. 6. 2020

Boj o bobra: chránit, nebo střílet?

V parku Lednice roste řada vzácných exemplářů dřevin. Z mnohých ale v posledních letech zbývají jen ohlodané pahýly. Jak totiž informují Lidové noviny, v areálu se usídlila bobří rodinka a páchá tam nenahraditelné škody.

„Jedná se o kulturní ztráty. Likvidují stromy staré třeba i dvě stě let,“ posteskl si správce lednického parku Oto Bernard. S bobry, ale i s ochránci zvířat bojuje bez úspěchu už deset let. Zamítli mu oplocení areálu, které by údajně bránilo volné migraci, a naopak tvrdí, že prostory parku jsou pro bobra ideálním prostředím. „Je to věčný boj. Radí nám, abychom dřeviny oplotili nebo lakovali, máme tu ale tisíce stromů a na to chybí finanční prostředky i pracovní síla,“ říká Bernard. Za škody, které ročně dosahují kolem šesti milionů korun, mají od ministerstva životního prostředí nárok na náhrady. Náklady na prevenci si ale musí hradit sami.

Zato Povodí Moravy je na tom lépe. Z fondů EU dostává peníze i na preventivní opatření. A to vcelku štědré – téměř tři stamilionů korun. Právě takovou částku investovalo do oprav škod po bobrech za loňský rok. Přemnožení hlodavci působí problémy hlavně na jižní Moravě, kde likvidují hráze a porost na březích řek. Voda, která se pak vylévá z koryt, ničí úrodu a ohrožuje města.

Bobr evropský je po celé Evropě přísně chráněn a jeho populaci není možné regulovat. Za jeho zabití hrozí pokuta až sto tisíc korun.„Naším cílem není s bobrem bojovat, ale předevšímminimalizovat škody,“ vysvětlil ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma, jak s hlodavcem hodlají naložit.

Povodí Moravy se proto snaží přestavět hráze takovým způsobem, aby si v nich bobr už nemohl tvořit nory a nemohl je dále ničit. Na začátku června se pustili do oprav na říčce Kyjovka uměsta Lanžhot. Na úseku jednoho a půl kilometru rozebrali hráz, na návodní stranu pokládají drátěnou síť, kterou se bobr nebude moci prokousat, a překrývají ji zeminou. Podle odhadů vyjdou opravy na šest milionů korun a stavba se plánuje až do podzimu.

Zdroj: Lidové noviny, ilustrační foto Povodí Moravy

23.6.2014 6.53, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5