30. 5. 2020

14.1.2019 13.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Blíží se konference “Voda 4.0 ve službách infrastruktury”

Konferenci Voda 4.0 ve službách infrastruktury pořádá ve čtvrtek 4. dubna 2019 v hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze odborná skupina CzWA Životnost a obnova vodohospodářské infrastruktury v rámci dvouletého cyklu svých konferencí „Otázky výstavby, provozu a životnosti vodovodů a kanalizací“.

Informuje o tom web Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) s tím, že akce je organizována pod záštitou České asociace pro vodu CzWA, ve spolupráci se SOVAK ČR a s mediálním partnerstvím časopisů Vodní hospodářství a Vodohospodársky zpravodajca. Program je zaměřen z jedné třetiny na otázky životnosti a obnovy, včetně financování obnovy na příkladu financování obnovy vodovodů ze 70. let, na nedestruktivní diagnostiku stavu infrastruktury, a z jedné třetiny se zabývá otázkami nového přístupu, který můžeme nazvat Voda 4.0, pro zlepšování provozu, údržby, stanovení stavu infrastruktury, prodlužování její životnosti a zajištění její obnovy. Hledáme odpovědi na otázky, co nám může takovýto přístup přinést.

V souvislosti s další průmyslovou revolucí, kterou nazýváme Industry 4.0, ji můžeme v oblasti vodního hospodářství nazvat Voda 4.0. První průmyslová revoluce začala s mechanizací za pomoci parních strojů a s výstavbou plavebních kanálů a továren. Druhá zavedla distribuci elektřiny a masovou produkci, a v rozvinutých zemích souvisela s postupnou výstavbou vodovodů a kanalizací. Třetí na konci dvacátého století zaváděla počítače a automatizaci. A čtvrtá revoluce je o „chytrých“ továrnách a infrastruktuře. Původně byl termín Industry 4.0 použit poradci německé vlády v roce 2012. Voda 4.0 je o tom, udělat vodní hospodářství jako celek, a infrastrukturu VaK a všechna použitá zařízení co nejpropojenější, naprogramovaná ke vzájemné spolupráci a umožňující uživatelům provádět rychlé analýzy.

Hlavní principy Voda 4.0 jsou Interoperabilita – všechna zařízení by měla být schopná spolu komunikovat. Informační transparentnost – fyzická realita bude přetvořena do virtuální a umožnit tak zkoušení a modelování. Technická pomoc – dostupné informace budou dostupné způsobem, který podporuje rychlá a správná rozhodnutí. Decentralizace – po desetiletích centralizace, distribuovaných systémů a dispečerských systémů řízení je budoucností provádět co nejvíce rozhodování na lokální úrovni, ať se bude jednat o lidské rozhodování nebo umělou inteligenci. Tento přístup nám pomůže při hodnocení stavu jednotlivých částí infrastruktury i při řízení provozu atd. To, co nazýváme „Smart“, znamená, že to umožňuje nástup technologií pro Voda 4.0. To, co nazýváme „Digital“, především zajišťuje komunikaci mezi jednotlivými zařízeními.

Zdroj: www.sovak.cz, autor Ing. Lubomír Macek, CSc., MBA, Aquion, s.r.o., ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

14.1.2019 13.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31