20. 8. 2019

27.3.2019 13.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Blíží se konec nominací na Cenu Josefa Vavrouška

Ještě do 10. dubna je možné na webových stránkách www.cenajosefavavrouska.cz nominovat kandidáty na prestižní Cenu Josefa Vavrouška. Připomíná to Ondřej Kopecký z Nadace Partnerství s tím, že cena se uděluje od roku 1996 na počest prvního porevolučního ministra životního prostředí.

Letošní ocenění propůjčované Nadaci Partnerství je výjimečné v tom, že Josef Vavroušek by letos oslavil sedmdesát pět let. Odborná porota vybere laureáty v květnu a slavnostní předání cen proběhne 5. června v Senátu Parlamentu ČR. O pokračování Vavrouškova odkazu mohou osobnosti usilovat ve dvou kategoriích. Už nyní se o cenu uchází řada inspirativních osobností.

„O ocenění za dlouhodobý přínos se bude ucházet například geobotanička a univerzitní pedagožka Jarmila Kubíková, kterou navrhla dvojice jejich žáků, a rovněž přírodovědec a ekologický novinář Ivan Makásek nebo majitel obchodu Zelená domácnost Petr Dobrý. Nechybí také zahraniční osobnosti jako Juraj Lukáč z Lesoochranářského seskupení VLK, které se na Slovensku věnuje správě přírodních rezervací, či Jiří Dlouhý, jež se zabývá vzděláváním a výzkumem mimo jiné ve Společnosti pro trvale udržitelný život, za jejíž vznikem stál právě Vavroušek. V kategorii za výjimečný počin pak na návrhy teprve čekáme,“ představuje vybrané osobnosti z doposud přihlášených adeptů ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata, který v minulosti s Vavrouškem spolupracoval.

Nominaci lze podat přímo na oficiálních stránkách www.cenajosefavavrouska.cz. Stačí uvést jméno a příjmení nominovaného, podrobný popis konkrétního činu nebo činnosti, v čem je daná osobnost výjimečná a jméno a kontakt na navrhovatele. Tento rok se k podpoře ocenění nově přidala i Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně. „Těší nás, že můžeme připojit k partnerům prestižní Ceny Josefa Vavrouška. Laureáty Ceny se v minulých letech stalo několik našich absolventů i učitelů. I dnešní studenty učíme kompetencím potřebným k udržitelnému rozvoji krajiny a vedeme je k odpovědnosti za životní prostředí,“ komentuje Libor Jankovský, děkan Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.

Partnery ocenění jsou společnosti Enviros, Inisoft, Biologické centrum AV ČR, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy,  Fakulta životního prostředí ČZU, Znovín Znojmo a autor skleněných plastik: akademický sklář Vladimír Klein. Slavnostní vyhlášení se koná ve spolupráci s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.

Zdroj a archivní foto Josefa Vavrouška: Nadace Partnerství

27.3.2019 13.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1