22. 9. 2019

29.5.2016 8.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Bleskové záplavy zasáhly obce na Královéhradecku i Vysočině

V sobotu zasáhly Královéhradecko silné a ničivé deště. Nejhorší situace nastala v blízkosti Třebechovic pod Orebem, kde přeháňky způsobily záplavy většího rozsahu v obcích Výrava, Librantice, Jílovice, Jeníkovice a na dalších místech, informoval mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima.

Dramatické chvíle nastaly v Jílovicích, kde se na místním sportovním hřišti konala Víkendová soutěž dětí a mládeže v požárním sportu. V odpoledních sobotních hodinách se zde nacházely více než čtyři stovky dětí, které byly nastalými záplavami přímo ohroženy. Na místo neprodleně vyrazily jednotky profesionálních hasičů z Dobrušky, Rychnova nad Kněžnou, Hradce Králové a další místní jednotky sboru dobrovolných hasičů.

Po příjezdu na místo hasiči neprodleně zahájili evakuaci dětí ze hřiště a mnoho z nich doslova v náručí přenášeli do připravených aut a autobusu.

Také ve Výravě voda zalila větší část obce a ještě kolem osmé hodiny večer se v jejím centru nacházela obří laguna. Tři místní silniční mosty byly zcela zaplaveny a Policie České republiky je byla nucena dočasně uzavřít. Kolem deseti osob bylo evakuováno ze svých obydlí, profesionální hasiči z Jaroměře zde zasahovali také s pomocí motorového člunu. Dvěma místním obyvatelům bylo nutné zajistit náhradní ubytování a přespání v budově místní bývalé školy. Hasiči v obci regulovali průtok vodního toku a odstraňovali naplaveniny v blízkosti mostů. Ani zde naštěstí nedošlo ke zranění žádného z obyvatel ani zasahujících hasičů.

Voda se vylila také v obcích Librantice a Jeníkovice a na dalších místech.

Předpověď meteorologů se vyplnila i na Vysočině. Nejvíce událostí řešili hasiči na Pelhřimovsku a Jihlavsku. Problémy byly hlavně v Novém Rychnově a Vyskytné, kde voda zatopila hned několik sklepů rodinných domů a dalších objektů. S odstraňováním bahna a následků přívalového deště se hasiči potýkali i na dalších místech na Pelhřimovsku, například ve Svépravicích, Těmicích nebo v Markvarci, sdělila mluvčí hasičů Kraje Vysočina Petra Musilová. V Zachotíně uvízl na zaplavené komunikaci řidič s osobním vozidlem. Hasiči vůz museli vyprostit traktorem.

Na Jihlavsku čerpali hasiči vodu ze zatopených sklepů domů například v Antonínově Dole, Dudíně, nebo v Šimanově. Ze zatopené chatové osady u Větrného Jeníkova museli hasiči transportovat těhotnou ženu. Přívalový déšť také strhl mostek na místní komunikaci v Opatově. V Hybrálci stavěli hasiči provizorní hráz z pytlů s pískem, aby před vodou ochránili rodinný dům.

Zdroj a foto: HZS

29.5.2016 8.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Září 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6