1.9.2017 8.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Bilance aktivit vodáků u nebezpečných a suchých jezů v roce 2017
Český svaz kanoistiky (ČSK) přebral letos do své péče 13 ks házecích záchranných prostředků od státního podniku Povodí Labe. Informuje o tom na vodáckém serveru raft.cz Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.
Vodáci přitom při přejímce zjistili ukradení 2/3 lana na jezu v Káraném, což Povodí ihned doplnilo, a dále byla ukradena podkova i s lanem v Tuněchodech. O pravidelnou kontrolu a doplňování se bude starat oddíl VK Slávia Hradec Králové. Z minulosti se už ČSK stará o jezy na Ohři – Kynšperk, Černý mlýn a Radošov a jezy na Bečvě (Osek 1 a 2), jez na Mlýnském potoce v Řepčíně a o jezy na Svitavě v Brně – 2 ks. Z hlediska poškozování záchranných prostředků bohužel jednoznačně vede Brno, a pak Tuněchody s Káraným.
Byly vybaveny další nebezpečné jezy
Dále pokračuje i vybavování ještě nezabezpečených nebezpečných jezů záchrannými prostředky. Povodí Vltavy osadilo jez Klec sklopnými kruhy pro zásah HZS a stejně tak byly doplněny tyto prvky i na jezu v Havlíčkově Brodě. Letos by měl být vybaven i jeden z nejnebezpečnějších jezů a to jez Pilař na Lužnici. Patří soukromé společnosti Rybářství Třeboň, která by měla osadit jez informační cedulí s podkovou a zároveň by se měl vybavit i pro zásah HZS.
Na suché jezy bylo podáno nejvíce podnětů v historii
Aktivity okolo suchých jezů byly letos velmi výrazné. Podali jsme celkem 15 podnětů na kontrolu dodržení minimálního zůstatkového průtoku, což je nejvíce v historii projektu. Podnět se odesílá pouze tehdy, když je dodána i fotodokumentace z místa, na které musí být zřetelně vidět nedostatečný průtok přes jez. Bohužel vlivem zpoždění od nafocení suchého jezu a následných kontrol se často změnily vodní poměry v řece, a proto ČIŽP odhalila obvykle jen drobná pochybení. Přesto budeme i dále pokračovat a spolupracovat s inspekcí při podezření na nedodržování MZP.
Špičkování na Lužnici nebylo zatím odhaleno
Kromě těchto aktivit i nadále trvá zájem z roku 2016 na odhalení špičkování na Lužnici. Během jara a začátkem léta byly opět zaznamenány pravidelné poklesy vodní hladiny a to až 3m3/s, respektive skoro 10 cm na výšku. Tyto poklesy byly zaregistrovány na LG Klenovice a Hamr, zatímco na LG Frahelž nejsou. Bohužel na tyto poklesy nestačí včas zareagovat automatiky MVE, takže některé jezy od Veselí dolů jsou kvůli tomu po určitý čas suché. Zatím se příslušným úřadům nepodařilo zjistit, kdo tyto skokové změny hladiny způsobuje.
Pokud byste chtěli aktivity suchých i nebezpečných jezů podpořit, můžete tak udělat některou možností.
Zdroj a foto (suchý jez): www.raft.cz
1.9.2017 8.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy