8.10.2013 7.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Beroun ochrání hráz, jinde by stačilo alespoň vybagrovat dno
Protipovodňová hráz v Berouně má být za měsíc hotova. Píše o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že další obce na středočeském toku Berounky musí spoléhat hlavně na to, že co nejdříve přimějí vodohospodáře vyčistit koryto řeky.
Protipovodňová hráz, jaká se teď dokončuje nedaleko v Berouně, je pro starostu Černošic Filipa Kořínka nedostižným snem. Musela by totiž vést podél celé obce. Takovou stavbu nikdo nezaplatí. „Nám tak zbývá jediná ochrana, která může vodu v případě povodní zmírnit. A tou je vybagrované dno řeky od usazenin,“ vysvětluje možnosti. I proto chce v blízké době oslovit s tímto požadavkem Povodí Vltavy.
A nebude sám. Přidají se i další obce ze společného svazku Region Dolní Berounka. „Třeba u nás v Řevnicích se naposledy řeka čistila v roce 2002, takže pod jezem teď máme 40 centimetrů naplavenin,“ uvedl řevnický starosta Libor Kvasnička, předseda svazku obcí. V sousedních Dobřichovicích pak podle něj situace dospěla tak daleko, že naplaveniny vytvořily malou pláž.
Oslovit povodí a ministerstvo životního prostředí chtějí obce již brzy. Právě dokončují dopis. „Doufáme, že když nás bude více, mohli bychom společným tlakem něčeho dosáhnout,“ vysvětlil Kvasnička. Součástí dopisu bude petice za vyčištění řeky i obnovu původní regulace toku, kterou v obcích lidé podepisují. Povodí Vltavy včera na to, jestli je podobný požadavek reálný a kolik by případně stál, neumělo odpovědět.
V případě berounských protipovodňových opatření už práce finišují. Přesto se termín dokončení posune, a to z původně plánovaného konce října na polovinu listopadu. „Posunutí termínu způsobily červnové povodně,“ vysvětlila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. Vedení města o posunu termínu ví a nevidí v něm zásadní problém. „Jednali jsme o tom s investorem v posledním měsíci a čekali jsme ten skluz možná i větší,“ zmínil místostarosta Berouna Patrik Brodan. V současné době město s investorem řeší už jen drobnosti, jako je třeba místo pro uskladnění mobilních částí zábran.
To bude zároveň pro město největší provozní položkou v souvislosti se stavbou. Mělo by jít o desítky tisíc korun. Další peníze pak Beroun zaplatí za protipovodňová cvičení nebo v budoucnu za údržbu. Až bude hráz dokončená v celé své délce téměř tří kilometrů, bude chránit oba břehy Berounky i zimní stadion stojící na ostrově. Kromě toho hráze zahrnou i levý břeh Litavky u obchodní akademie. „Při stavbě jsme s investorem několikrát jednali a snažili se najít shodu nad našimi a jejich požadavky,“ uvedl Brodan. To se týkalo třeba toho, jak zamezit průsakům spodních vod v ulici Na Hrázi.
I v rozestavěné podobě zábrany městu pomohly před letošní povodní, nepustily totiž vodu do centra města. Škody tak byly výrazně menší než před jedenácti lety. Zatímco ty letošní dosáhly 59 milionů korun, v roce 2002 to bylo 330 milionů. Přesto letos v červnu pod vodou skončil například městský kemp, část autobusového nádraží, obchodní akademie i některé domy.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy, foto raft.cz – Dušan Ryšavý
8.10.2013 7.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla