11.6.2013 9.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka
Bendl: Je třeba vyvlastňovat a odbahňovat
Ministerstvo zemědělství má před sebou několik prioritních úkolů, které musí co nejrychleji dokončit. Připomíná to deník E 15.
Ministerstvo chce například chce prosadit změnu zákona, která umožní označit protipovodňové stavby za veřejně prospěšné. Podle šéfa rezortu Petra Bendla by také v záplavových zónách už neměla být vydávána povolení ke stavbám nových domů nebo chat. „Státní správa by na tom měla trvat, protože v opačném případě riskujeme majetky a životy lidí,“ řekl ministr. Za velký a dlouhodobý problém považuje Bendlův úřad čištění koryt velkých řek i malých potoků a rovněž odbahňování rybníků. „Dostáváme se kvůli tomu pod palbu kritiky. Jenže často narážíme na orgány ochrany přírody, které nám v čištění brání. A když nám ho povolí, musíme s odbagrovaným materiálem zacházet jako s nebezpečným materiálem, což stojí spoustu peněz,“ poznamenal Bendl. Se stejnými potížemi se podle něj potýkají i kraje a obce.
Dále by chtěl ministr slyšet názory odborníků a samospráv na dělení půdních bloků, aby při povodních nenastávaly posuny či závaly půdy.
Zdroj: E 15
11.6.2013 9.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženkaAktuality
Upozornění: Dochází k výraznému poklesu hladiny nádrže Orlík
Akt. 11.8.2026 14.59Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině
Praha navýší kapacitu povodňové čerpací stanice na Rokytce v Libni
Akt. 11.8.2026 9.16Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině












