19. 9. 2020

Bendl hájil v Bruselu peníze na investice pro české rybáře

Podpora rozvoje venkova v rámci reformy Společné zemědělské politiky byla jedním z témat, o kterých diskutovali ministři zemědělství na dnešním zasedání Rady pro zemědělství a rybářství v Bruselu. Informovala o tom ředitelka odboru komunikace ministerstva Kateřina Böhmová.

ČR podle ní čeká v této oblasti ásadní úkol v podobě obhajoby dostatečné výše finančních prostředků pro náš venkov po roce 2013 a vypořádání se s nadměrnou byrokracií. Ministři členských zemí Evropské unie se také věnovali návrhu Evropské komise o novém fondu pro námořní a rybářskou politiku EU na období let 2014 až 2020, ze kterého budeme podporovat aktivity našich rybářů.Ministr zemědělství Petr Bendl dále během zasedání Rady projednal se svou německou kolegyní Ilse Aignerovou společný postup na ochranu českých producentů vajec proti nelegálním dovozům.

Nový rybářský fond je zaměřen zejména na inovace, které zahrnují transfer technologií v akvakultuře, zpracování produktů akvakultury, diverzifikaci příjmů, podporu vzdělávání, výzkumu a profesních sítí, podporu akvakultury s důrazem na ochranuživotního prostředí, přechod z tradiční na ekologickou akvakulturu, zdraví a welfare ryb, pojištění akvakultury proti chorobám a zásahům vyšší moci, propagaci produktů akvakultury a další.

„Vítám pokračování spolufinancování chovu sladkovodních ryb v letech 2014 až 2020. Velmi pozitivní je zaměření na inovace a transfer technologií a na udržitelný rozvoj akvakultury. Bohužel v návrhu nařízení ještěpostrádám podporu investic do rybochovných zařízení akvakulturních podniků ke zvýšení konkurenceschopnosti odvětví tak, jak tomu je v současném programu. Obávám se, že by při zaměření nového fondu na snížení intenzity chovu sladkovodních ryb v rybnících formou kompenzačních plateb mohlo dojít k poklesu zaměstnanosti v odvětví,“ řekl ministr Bendl.

Upozornil také, že návrh nařízení, podobně jako návrh pro rozvoj venkova, směřuje v souvislosti s napojením na Společný strategický rámec EU také k vyšší byrokratické zátěži. V novém návrhu nařízení byl podstatnězvýšen důraz na životní prostředí, podporu tzv. „zelené akvakultury“. Pro nové programové období činí navrhovaný objem finančních prostředků pro celý Evropský námořní a rybářský fond celkem 6,5 miliardy EUR na období 2014 až 2020. Národní obálka pro ČR není dosud známa, ale Česko bude pro příští programovací období požadovat vyšší částku, nežmá k dispozici v současném období.

Naše voda

15.12.2011 18.23, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4