27.10.2011 15.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Baťův kanál končí zítra letošní sezónu
Letošní sezóna na Baťově kanále skončí úspěchem. Podle mluvčí Povodí Moravy Veroniky Slámové totiž letos využili jednu z nejvýznamnějších turistických atrakcí ve Zlínském a Jihomoravském kraji k rekreaci nejen zájemci o netradiční plavbu, ale také množství cyklistů na stezce podél kanálu.
Následující listopadové dny využije podle Slámové Povodí Moravy k několika opravám na opevnění, ale také v plavebních komorách. Navzdory nepříznivému počasí v prázdninových měsících byla letošní návštěvnost předběžně lepší než loni.
FOTOTIP: Slavnostní uzamykání Baťova kanálu a ukončení plavební sezóny 2011: Pátek, 28. října 2011 ve 13:00 v přístavišti Uherské Hradiště na řece Moravě.
Jedinou tuzemskou oficiální vodní cestu čeká o letošním státním svátku již tradiční slavnostní ukončení plavební sezóny, neboli uzamykání Baťova kanálu. Uskuteční se 28. října ve 13:00 hodin na přístavišti v Uherském Hradišti. Vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem pak do dalšího roku osiří, protože od 1. listopadu se na ní počítá v některých úsecích kvůli opravám se snížením hladiny a omezením plavby. Provozovatele sice letos potrápily bouřky a deště v červenci a začátkem srpna, ale návštěvnost byla zřejmě lepší než loni.
„Ještě čekáme na oficiální výsledky, ale už teď jde říci, že lidé měli větší zájem o hausbóty i o vícedenní pobyty,“ uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.
Návštěvníci mohli podle něj letos využívat nově zrekonstruovaný areál Pahrbek, nabízející veškeré zázemí, tedy parkoviště, ubytování, stravování i sociální zařízení. Rekonstrukcí prošel i areál Výklopník v Sudoměřicích rovněž se zázemím pro turisty a také s funkčním modelem Výklopníku v poměru 1:45.
Jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí v regionu má na svých březích od loňska 12 kilometrů nových cyklostezek, navazujících na již vybudované stezky vybudované v předchozích letech mezi Kroměříží, Napajedly a Uherským Ostrohem. Velký zájem o projížďky dokládají statistiky, které uvádí za tři letní měsíce červen až srpen v úseku mezi Veselím nad Moravou a Uherským Ostrohem až 90 000 cyklistů.
Od 1. listopadu se počítá se zahájením oprav opevnění Baťova kanálu v úseku mezi plavebními komorami Babice a Spytihněv. „Z tohoto důvodu bude snížena plavební hladina asi o 0,75 m,“ upozornil vedoucí vodní cesty Povodí Moravy, s.p. Čestmír Daňhel s tím, že termín a délka oprav bude záviset na povětrnostních podmínkách. Předposlední měsíc roku se uskuteční i oprava tzv.oděrných trámců v plavební komoře Huštěnovice, což si vyžádá snížení plavební hladiny mezi komorami Huštěnovice a Staré Město. Po řece Moravě se lze plavit tehdy, pokud je průtok v profilu Kroměříž menší než 100 m3/s (horní úsek) a v profilu Strážnice menší než 120 m3/s (dolní úsek).
Splavnost kanálu pro letošní rok finančně zajistilo nejen Povodí Moravy, ale i dotace z ministerstev zemědělství a dopravy i Krajského úřadu Zlínského a Jihomoravského kraje. Jen šestice staveb, doplněná o další údržbu toku, přišla jeho správce na více než 19 milionůkorun. Z údržbových prací se jednalo například i o vyčištění všech dolních a horních rejd plavebních komor kvůli zlepšení plavební hloubky. Opravou prošlo mimo jiné i rozsáhlé poškození levoboční hráze v katastru obce Sudoměřice.
Naše voda
27.10.2011 15.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Povodí Vltavy představilo veřejné zakázky plánované pro tento rok
Akt. 22.1.2025 12.54Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Klimatická realita: Tropické noci trápí Česko víc než kdy dřív
Akt. 22.1.2025 12.22Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě