13. 8. 2020

Balonové létání zakončilo letní sezónu na Lipensku

Více než stovka vzduchoplavců si o víkendu užila balonové létání na Lipensku. Informoval o tom předseda Turistického spolku Lipenska (TSL) Jiří Mánek, s tím, že právě TSL byl hlavním organizátorem akce jako nultého ročníku nové atrakce, která by se měla stát tradičním zakončením letní turistické sezóny.

Krásy Lipenska si o víkendu z košů horkovzdušných balónů užila stovka pasažérů. Ti se s balonáři sjeli z různých koutů republiky, ale i z Rakouska, aby společně prožili romantický a přitom adrenalinový zážitek z hromadného letu nad oblastí, která je ze vzduchu sice velice atraktivní, ale pro balonové létání ne úplně optimální. „Směr větru se tu často točí, ale ani bezvětří není bez problému. Velká voda Lipna může být právě za bezvětří pro přistání balónu nepříjemnou pastí. Kromě toho je nedaleko Vojenský prostor Boletice a Národní park Šumava, nad kterými se létat jen tak nemůže a konečně jsou nedaleko hranice s Rakouskem“, vyjmenovává specifika oblasti Pavel Božoň z firmy Lety balonem s.r.o., který se letos stal spoluorganizátorem a také praktickým ověřovatelem možností létat na Lipensku. Doposud na Lipensku neletěly více než dva balony najednou, teď se jich sjela dvacítka. Všichni vzduchoplavci i nadšení diváci se o víkendu přesvědčili, že i v této specifické oblasti hromadné balonové létání funguje dobře.

Největším úspěchem se stal páteční odpolední let, kdy se u Černé v Pošumaví podařilo odstartovat 18 balónů najednou. Třešničkou na pátečním dortu byl neuvěřitelný západ Slunce, které do ruda zbarvilo nejenom nebe, ale i vodní hladinu Lipna. V sobotu ráno pršelo a foukal jen slabý vítr směrem vodu. Proto byl start balonů přesunut do Krumlova. Odtud všichni letěli směrem na Lipno, téměř až k Hořicím na Šumavě. Lety v sobotu večer a v neděli ráno byly pro déšť zrušeny. S takovou možností ale organizátoři dopředu počítali a proto volné hodiny strávili balonáři na Stezce v korunách stromů a plavbou parníkem s Lipno-line, jejichž provozovatelé jsou partneři akce a své atrakce pro balonáře nachystali zdarma. „Jsme rádi, že se balonové létání po dlouhých přípravách podařilo na Lipně uspořádat i že jsme se mohli zapojit a trošku vypomoci s programem“, sdělil Karel Andrle, ředitel společnosti Lipno-line, která je také členem Turistického spolku Lipenska.  „Přijeli jsme na Lipno létat až z Brna. Lipensko má obrovský turistický potenciál a pro nás balonáře je to region se zajímavou výzvou. Určitě jsme si to tady užili nejenom ve vzduchu, ale i na turistických atrakcích“, zhodnotil víkend Libor Staňa, majitel společnosti Balony.eu, který přijel do regionu se čtyřmi balony.

„Balonovým létáním jsme udělali tečku za letní sezónou. Letošní akci bereme jako organizační trénink a získávání zkušeností pro příští ročníky. Už víme, že to jde a víme jak na to. Za rok bychom chtěli na Lipensku přivítat okolo padesáti balonů a to i s větším zapojením zahraničních balonářů“, slibuje Mánek.

Zdroj a foto: TSL

17.9.2017 9.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6