19. 6. 2019

Bakterie by měly z rozvodů domů na Proseku zmizet za pár dní

Počty bakterií legionelly v potrubí bloku domů na Proseku se mají díky dezinfekci snížit už za pár dní. Informovalo o tom zpravodajství ČTK s tím, že dezinfikace začne v pátek ráno a skončit by měla asi za měsíc.

Teplou vodu bude možné používat, hygienici nedoporučují jen sprchování obličeje. ČTK to řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík. Informace o výskytu bakterie v potrubí se objevila v pondělí, pocházela nejspíš z jednoho nepoužívaného kohoutku či sifonu v jednom z vchodů ve Vysočanské ulici. Povolené limity byly překročeny asi 120krát.

Dezinfekce začne v pátek v 08:30. “Na předávací stanici bude nainstalováno desinfekční zařízení, které bude generovat chlordioxid (oxid chloričitý),” informoval mluvčí. Na začátku dezinfekce se může ve vodě objevit zákal či usazeniny. Teplou vodu bude podle Ježdíka možné používat bez omezení. “Dle doporučení Hygienické stanice se nedoporučuje pouze sprchování obličeje. Studenou vodu lze použít bez jakéhokoliv omezení,” dodal.

Podle vedoucího oddělení hygieny vody z Hygienické stanice hlavního města Prahy Matěje Čermáka měla Pražská teplárenská informaci o výskytu vysoké koncentrace bakterie na Proseku už 11. srpna. “Pražská teplárenská nám vzápětí sdělila, že již 12. srpna informovala správcovskou firmu, která se o objekt stará, že tam tato závada je. Jak to, že se to nedostalo k obyvatelům, mi není jasné,” řekl Čermák v České televizi. Povinnost informovat městskou část ale podle hygieniků firmy nemají. “Informaci o výskytu bakterie jsme předali správcovské firmě ihned po obdržení výsledků od Hygienické stanice,” uvedl mluvčí Pražské teplárenské. Oznámení o dezinfekci podle něj umístila firma do domů později, protože bylo třeba nejdřív znát přesný termín dezinfekce. “Obyvatelé postiženého domu však již měli mít informaci od správcovské firmy,” dodal.

Hygienici potvrdili, že kontaminované jsou jen rozvody v jednom vchodu bytového domu ve Vysočanské ulici 561/63, přesto trvají na dezinfekci potrubí pro celý blok. Bakterie Legionella může podle varování hygieniků způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

17.9.2015 15.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30