4. 8. 2020

Bahno z Luhačovické přehrady uložené na polích musí zmizet za osm dní

Firma, která vyvážela sedimenty z Luhačovické přehrady, stále neuklidila bahno z míst, kam jej ukládat neměla. Jak přitom informuje zlínská mutace deníku Mladá fronta DNES, má na to posledních osm dnů.

Ačkoliv je Luhačovická přehrada po vyčištění zase plná vody i ryb, problémy s ukládáním bahna z jejího dna nekončí. Stavební společnost Rovina, která sedimenty uložila, kam neměla, má posledních osm dnů na to, aby je odvezla. Skládka u Dolní Lhoty, na kterou sediment ukládá, však o víkendu začala ujíždět. „Jsou tam viditelné trhliny a průrvy,“ řekla zastupitelka Dolní Lhoty Anna Plešová. Že se skládka dala do pohybu, potvrdil i Aleš Charvát z vedení Roviny. „Zřejmě tam spodem natéká voda z okolních polí, budeme to muset odvodňovat,“ reagoval.

Veškeré práce navíc bude muset firma zaplatit sama, skládku si totiž pronajala od obce a podle smlouvy ji má vrátit kompletně zrekultivovanou. „Nemůžeme chtít po obci, aby se na tom finančně podílela,“ uvědomuje si Charvát. Do podrobností se však pouštět nechtěl. Původně černá skládka patří obci Dolní Lhota, její vedení si před časem nechalo vypracovat projekt na rekultivaci.Do prací se ale obec nepustila a projekt prodala za 1,2 milionu korun Rovině. Ta měla na skládku uložit sediment z přehrady, dodržet projekt a skládku pak rekultivovanou vrátit obci.

„Předat ji mají na konci letošního roku,“ řekl starosta Dolní Lhoty Jaroslav Masař. „Jestliže podloží skládky ujelo, pak je to problém, který musí řešit Rovina, ne obec,“ dodal. Sdílnější nebyl ani v otázce, zda sesunutí skládky ohrožuje obyvatele obce.          „Nejsem geolog, abych poznal, co to ohrožuje. Rodinné domy v blízkosti nejsou, ale pod kopcem sídlí firma,“ konstatoval Masař.

Během čištění přehrady vozila Rovina bahno jak na skládku, kam patřilo, tak i na okolní pole. Údajně s tím, že ho jen nechá před uložením proschnout. V listopadu roku 2011 starosta Masař skládku za obec převzal. V té době byl sediment stále na polích v okolí, i když skládka nebyla zaplněná.

Majitelé pozemků se však s místy až metrovými hroudami bahna na svých polích odmítli smířit, báli se znehodnocení půdy.„Stovky let se tady tvořila dobrá orná půda a teď je na ní bahno kontaminované těžkými kovy,“ vysvětloval před časem jeden z majitelů Roman Malota. Narážel tím na nikl, který podle neoficiálních informací v některých místech překračoval povolenou hranici. Víc než rok se pak majitelé polí dohadovali s úřady, než dosáhli svého. Odbor životního prostředí v Luhačovicích a pak i krajský úřad jim dali za pravdu a loni v červnu nařídili bahno z polí v lokalitách Vrcha a Kříba uklidit. „Je tam skutečně uloženo v rozporu se zákonem, vůbec tam nemá být. Jedna část už je odvezená, ještě zbývá Kříba,“ řekl Martin Hurta, který má na radnici v Luhačovicích na starosti ochranu půdního fondu.

Náklaďáky s bahnem proto na jaře znovu začaly jezdit na skládku. Hotovo mělo být letos v dubnu, jenomže to Rovina nestihla. Další termín vyprší příští pátek 7. června. „Zpozdil nás déšť, když je mokro, jezdit po poli se nedá,“ vysvětlil Aleš Charvát z Roviny. „Nový termín se snažíme dodržet,“ ujistil. Pokud se to nepodaří, přísného postihu se obávat nemusejí. „Pro nás je zásadní, že se to snaží splnit,“ ujistil Hurta.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Zlínský kraj

30.5.2013 9.49, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6