18. 6. 2019

AVÍZO: Ministr Brabec bude v pátek na jihu Čech rozdávat dotace

Ministr životního prostředí Richard Brabec předá v pátek 9. června několika obcím v jižních Čechách souhlasné rozhodnutí o poskytnutí dotace z Ministerstva životního prostředí (MŽP) na domovní čistírny odpadních vod, nové podzemní zdroje pitné vody nebo obnovu zeleně. Uvedla to mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
Dotaci podle mluvčí obdrží obec Lety, která díky prostředkům z MŽP může obnovit třešňovou alej na území téměř 1,7 hektaru, a tím i historickou strukturu okolní krajiny. Obec Albrechtice nad Vltavou využije příspěvek ke zvýšení čistoty podzemních a povrchových vod vybudováním soustavy domovních čistíren odpadních vod, (DČOV), obec Český Rudolec vyřeší novým zdrojem podzemní vody akutní nedostatek kvalitní pitné vody pro obyvatele tří částí obce. Obec Hříšice pak získá prostředky na průzkumný vrt pro zásobování pitnou vodou a obec Velký Rybník díky  dotaci může revitalizovat systém zeleně v obci. Finanční prostředky obce získávají z Národního programu Životní prostředí. Ministerstvo z něj financuje zejména menším obcím řešení velmi konkrétních a akutních problémů životního prostředí.

Jihočeský kraj je prozatím mezi všemi kraji nejúspěšnější v počtu podaných žádostí o příspěvek na domovní čistírny odpadních vod, a to pro 5 obecních celků za 17,31 milionů korun. Z dotačních prostředků bude v jižních Čechách vybudováno 162 DČOV a přispějí ke zlepšení kvality vody pro 900 obyvatel v obcích Albrechtice nad Vltavou, Běleč, Dvory nad Lužnicí, Košín a Vilice. Celková částka určená v této výzvě na DČOV je 100 milionů korun, dosud požádalo 16 obcí o téměř 72 milionů korun, výzva je otevřena do konce letošního listopadu.

Stále je také možné žádat o dotace z programu zaměřeného na boj se suchem. Do 30. června je možné zažádat o příspěvek na provedení průzkumných vrtů nebo posílení vodárenské soustavy, zejména v lokalitách, kde je pitné vody nedostatek, anebo nedosahuje požadované kvality. Na tyto projekty má ministerstvo 300 milionů korun, došlo 127 žádostí s požadovanou dotací 136 milionů korun. Naopak výzva na obnovu a rekonstrukci zeleně na území měst a obcí byla ukončena. Další je naplánována na třetí čtvrtletí, takže kdo nevyužil možnost podat projekt do konce února, bude mít ještě letos novou příležitost.

Dotační prostředky jsou obcím poskytovány v rámci jednotlivých výzev z Národního programu Životní prostředí. Informace k výzvám najdete zde:

DČOV : http://www.mzp.cz/cz/news_161006_domaci_COV,
Nové zdroje pitné vody: http://mzp.cz/cz/news_160712_NPZP_zdroje_pitne_vody,
Zeleň do měst a obcí: http://www.mzp.cz/cz/news_161005_zelen_do_mest

K programu ministra je možné se připojit kdykoliv během programu po dohodě se starosty obcí, kteří rovněž sdělí bližší informace k průběhu návštěvy.
MŽP, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (zeleň ve městě)

7.6.2017 15.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30