9.9.2018 18.51, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Argumenty proti vypuštění Velkého Pařezitého slyšelo 200 lidí
Z předložené dokumentace a průzkumů nevyplývá, že by hráz rybníku Velký Pařezitý u Řásné na Jihlavsku byla v havarijním stavu, většinu oprav lze provést bez vypuštění vody, zaznělo dnes při happeningu, kterého se účastnilo asi 200 lidí. Pořádali ho organizátoři petice proti chystané opravě, kterou už podepsalo přes 1200 lidí.
Obávají se, že vypuštění negativně ovlivní prameniště a zdroje pitné vody v okolí. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) už dřív oznámila, že vypouštění rybníku začne v pondělí. Opravu je podle ní nutná.
Hlavní hráz sedmnáctihektarového rybníku je dlouhá přes 400 metrů. Její rekonstrukce bude stát 48 milionů korun a potrvá do září 2019.
Rybník známý čistou vodou je oblíbeným rekreačním místem. Podle lidí, kteří dnes k rybníku dorazili, ale není narušení rekreačního místa hlavním problémem. Víc se bojí o zdroje pitné vody. Přiznal to i starosta Řásné Miroslav Tomíšek.
Podle AOPK, která státní rybník spravuje, je hráz dlouhodobě v havarijním stavu, prosakuje a v případě jejího kolapsu by byl ohrožen majetek a zdraví lidí v několika obcích. Jiří Boleček, který jako autorizovaný inženýr v oboru statika a dynamika staveb přijel petenty podpořit z Plzně, průsak označil za standardní věc, která sypanou hráz neohrožuje, pokud vodanevyplavuje materiál, ze kterého hráz je. „Jsem z Plzně, nemám v této záležitosti absolutně žádné zájmy, ujel jsem ale ty kilometry proto, že přírodu mám rád a chtěl bych přispět k tomu, aby se to udělalo jinak a tahle krása, kterou teď vidím, byla zachována,“ řekl Boleček.
AOPK plánuje třetinu vody využít k dopuštění rybníka Roštejn, zbytek podle ní doteče do ostatních telčských rybníků. Agentura připustila, že při rekonstrukci bude nutné určitě pokácet tři velké stromy, které jsou v místě výpusti rybníka a nálety na návodním svahu hráze. „To, jestli bude třeba porazit i další, budeme posuzovat společně s biologickým dozorem stavby, zhotovitelem a krajským úřadem,“ uvedl v tiskové zprávě Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR
Rybník byl vybudován v 16. století, sloužil i jako zdroj vody pro město Telč. Je součástí stejnojmenné přírodní rezervace o rozloze 26 hektarů, která obsahuje také rašeliniště a mokřady. Přírodní rezervací byla tato oblast pod vrchem Javořice vyhlášena v roce 1984. Rybník patří státu, hráz se zpevňovala už v 90. letech.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons,
9.9.2018 18.51, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony