5. 7. 2020

Archeologové objevili v Jordánu historickou důmyslnou výpust

Při záchranných archeologických pracích na dně táborského rybníku Jordán v prostoru pod hlavní hrází bylo objeveno historické výpustní zařízení. To sloužilo k regulaci výšky hladiny v nádrži. Informovala o tom táborská radnice.

Jedná se o další unikátní nález, který dokládá řemeslný um našich předků. Dřevěná výpusť je tvořena soustavou trojice vodících hranolů či trámů, kterými se přes systém ložisek a šoupat ovládaly uzávěry výpusti. Celá technická památka, ke které vedou dřevěné schody, se pod vodní hladinou a nánosy sedimentu dochovala ve velmi dobrém stavu.

Poblíž tohoto naleziště byly objeveny další dvě výpusti. Celkem jich má být, podle historických pramenů šest.

Další informace včetně časového zařazení budou k dispozici po dokončení archeologického průzkumu. Práci archeologů lze sledovat přímo z chodníku návodní strany hráze, anebo se můžete podívat na fotografie zveřejněné níže.

„Počasí nám v těchto dnech přeje, takže mohou bez problémů pokračovat práce na odbahnění i ve štolách a šachtě uzávěrů. Vody z povodí přitéká minimum,“ uvedla na svém webu radnice v Táboře.

Z prostoru před sedimentační hrázkou je odčerpávána čerpadly přes vodopád. Budují se odvodňovací kanálky a pomocné komunikace na dně nádrže. I tyto práce jsou dobře viditelné z hráze. Sediment je ukládán nejprve v prostoru u loděnice a pod botanickou zahradou, kde vyschne do stavu, kdy ho lze lépe manipulovat. Odtud je poté ukládán v prostoru Sokolské plovárny. Vysušený sediment je pak transportován k uložení do prostoru bývalé pískovny Hůrka.

Zdroj: město Tábor

2.5.2013 6.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2