23. 9. 2018

APROVAK: Dostupnost a kvalita vody nenastává náhodou

Zatímco v naší zemi vyčistí vodohospodářské společnosti 78 procent odpadních vod, v celém světě je čištěno jen zhruba 20 procent. Připomíná to ve své zprávě  Asociace provozovatelů vodovodů a kanalizací ČR (APROVAK).

Více než 3,5 miliardy lidí nemá navíc v současné době k dispozici bezpečné zdroje pitné vody. Jedním z cílů rozvojových programů Organizace spojených národů je tedy boj s tímto problémem všemi dostupnými prostředky. Ještě horší je však ve světě situace v odkanalizování a v čištění odpadních vod.

“V současné době je více než 80 procent odpadních vod ve světě vypouštěno do životního prostředí bez jakéhokoli odstraňování znečištění. V oblastech, které trpí nedostatkem vody, se stává situace v rostoucích aglomeracích na dolních tocích řek kritickou,“ uvádí Xavier Maitrerobert, zástupce AquaFed, světové mezinárodní asociace provozovatelů vodovodů a kanalizací.

Podle panelu světových expertů OSN je vhodné využít za účelem odstartování ambiciózního programu OSN od roku 2015 kapacity soukromých provozovatelů vodovodů a kanalizací, kteří se mohou stát vhodným nástrojem vlád a municipalit pro dosažení cíle, kterým je právo člověka na přístup k nezávadné pitné vodě. To potvrzuje i předseda APROVAK Martin Bernard. Ochrana proti znečištění a zmírnění nedostupnosti vody podle něj nenastanou náhodou, k tomu je nutné zmobilizovat veškeré světové zdroje.

V České republice jsme díky výstavbě řady čistíren odpadních vod v posledních letech na světové špičce. Moderní čistírny odpadních vod mají prakticky všechny větší aglomerace větší než 2.000 obyvatel. K tomu se ČR zavázala v přístupových dohodách s EU přijetím takzvané Rámcové směrnice o čištění městských odpadních vod.

“Naším cílem dnes už není jen kvalitní čištění odpadních vod, ale také maximální energetická efektivita. Například v Plzni dnes provozují moderní čistírnu, jejíž energetická soběstačnost dosahuje dokonce 85–90 procent,” připomíná Bernard.

Asociace provozovatelů vodovodů a kanalizací ČR (APROVAK) sdružuje v tuto chvíli devět českých a moravských provozních společností. Cílem APROVAK je vysvětlovat veřejnosti podstatu a vlastnosti různých provozovatelských modelů s důrazem na klíčovou roli vlastníka, podporovat dobré jméno vodárenských provozovatelů v ČR, propagovat jejich úspěchy a jejich přínos pro rozvoj oboru a rovněž sdílet a zveřejňovat nejlepší praxi vodohospodářských provozovatelů a podporovat porovnání (benchmarking) českých provozovatelů s ní a komunikovat se státní správou, samosprávou, odbornou veřejností a médii.

Více informací: www.aprovak.cz

Naše voda, ilustrační foto Naše voda

 

28.11.2013 15.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

Spolek Vltavan - žehnání replice šífuSpolek Vltavan - žehnání replice šífu
Projekt „Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety“

Video dne

více >