4. 8. 2020

Anketa Strom roku posiluje povědomí o příznivém vlivu stromů na klima

Šestnáctý ročník celostátní ankety Strom roku, do nějž je až do 30. dubna možné nominovat kandidáty, podpořil Státní fond životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí částkou 1,1 milionu korun. Připomíná to koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Cílem ankety je přitom také zvýšení zájmu obyvatel o stromy a životní prostředí a také zmírňování následků změny klimatu. Stromy totiž mají v zástavbě nejen estetickou funkci, ale zároveň výrazně ovlivňují mikroklima. Svým stínem a přirozeným výparem vody z listů ochlazují své okolí. Tímto způsobem snižují důsledky klimatických změn, které můžeme v posledních letech sami pozorovat v podobě suchých a horkých letních měsíců. „Aby nám mohly stromy dobře sloužit, potřebují péči a pravidelnou kontrolu své kondice odborníkem, který navrhne i další opatření pro jejich pěstění a prodloužení života. Stejně tak může poradit s výběrem druhu pro nové výsadby, aby stromy klimatické změny snášely co nejlépe,“ říká Krůpová.

Strom jako dlouholetá rostlina je méně přizpůsobivý proměnlivým podmínkám než rostliny žijící kratší dobu, které je možné v případě chřadnutí či úhynu snadno vyměnit. „Abychom předešli možným ekonomickým ztrátám, je důležité při výsadbách vybrat takové druhy, které dobře snášejí sucho a mrazy, z domácích druhů dřevin můžeme jmenovat například javor babyku, dřin obecný nebo hloh jednosemenný,“ doplňuje Krůpová.

Anketa Strom roku chce připomenout význam starých stromů a zároveň umožnit jejich odborné ošetření.  Díky zpoplatněnému hlasování v anketě mohly být například v loňském roce ošetřeny dva stromy, čímž se dosáhlo zlepšení jejich zdravotního stavu a vitality. V blízkosti šesti finálových stromů proběhly nové výsadby. U dvou stromů přibyla lavička, na níž mohou návštěvníci rozjímat. Účast stromu v anketě navíc pomohla stmelit komunitu a motivovala obyvatele, aby se více zajímali o přírodu ve svém okolí. Navrhnout kandidáta na Strom roku 2017 může kdokoli. Uzávěrka návrhů do ankety, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství, je už 30. dubna.

Bližší informace o celostátní anketě Strom roku 2017: www.stromroku.cz

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

6.4.2017 6.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6