20.3.2017 8.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Ani letos se nestačí doplnit zásoby podzemní vody ze sněhu
Letošní zásoba vody ve sněhu nebyla tak vysoká, jak by se čekalo, kvůli mrazům se navíc velká část vody vypařila a nestačila doplnit hladinu podzemní vody. Situaci rozebírá v rozhovoru s bioklimatologem Miroslavem Trnkou deník Mladá fronta DNES:
* Během zimy napadlo hodně sněhu. Jak vydatné vlastně byly srážky?
Sněhu nebylo na většině území přes obecný dojem žádné závratné množství. Na východě území bylo množství srážek spíše průměrné až podprůměrné, což se pak odráží v dostupné vodě v krajině.
* Byla zima něčím výjimečná?
Byli jsme svědky značného množství jasných dnů. Sníh během slunečného počasí sublimoval. Potom v době tání nezůstalo na povrchu ve sněhu tolik vody, kolik bychom čekali. Do půdy se jí tak dostalo relativně málo. Nedoplnily se zásoby vlhkosti v půdě a následně ani hladina podzemní vody.
* Které oblasti teď nejvíce trápí půdní sucho?
Neuspokojivý stav je na rozhraní Vysočiny a jižní Moravy. Sucho je dále v oblasti Hané v Olomouckém kraji a také na rozhraní Středočeského, Pardubického a Královéhradeckého kraje, kde nedostatek vody v podstatě trvá od roku 2015. Na povrchu to zdánlivě vypadá, že je půda nasycená, což potvrzují naši zpravodajové – zemědělské podniky a další experti. Hydrologové z ČHMÚ ale poukazují na to, že v těchto oblastech jsou výrazně nižší stavy vodních toků i mělkých vrtů. To je varující signál, že začínáme vegetační sezonu s horší zásobou vody, než je obvyklé.
* Jaké dopady tedy bude mít současné suché období?
Pokud se v této části vegetačního období objeví nedostatek vláhy, tak to vegetaci zásadně neovlivňuje. V oblastech, které jsem jmenoval, však nedošlo k dosycení hlubších vrstev, natož podzemních zdrojů. S výjimkou hor už nemáme sníh, takže nelze očekávat zásadní zlepšení. A jakmile se zazelená krajina, rostliny naprostou většinu srážek účinně zachytí a pošlou zpátky do atmosféry. Potom už se zásoba v hlubších vrstvách nedoplní a my budeme muset vydržet až do příštího roku s tím, co máme.
* A jak to může vypadat během léta?
Pokud by byl nadprůměrně vlhký rok, tak bychom výrazné dopady v zemědělství nemuseli vidět. Pokud bude rok sušší nebo normální, tak v oblastech, které na mapách označujeme jako sušší, bude příliš málo vody na to, aby vystačila po celou vegetační sezonu. Existuje jen malá šance, že by na konci dubna byla ve východních Čechách a na většině území Moravy půda normálně nasycena vodou. Je velmi nepravděpodobné, že se vláha vrátí k normálu. Je tam riziko výskytu sucha s negativními dopady.
Zdroj: Mladá fronta DNES, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (nedostatek vody Orlík)
20.3.2017 8.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Aktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě