4. 4. 2020

Američtí studenti pracují na zařízení, které hasí oheň pomocí zvuku

Dva inženýři z Univerzity ve Virginii vyvinuli mobilní zařízení, které dokáže hasit malé požáry místo vody prostřednictvím zvuku. Informoval o tom server smartmania.cz.

Myšlenka hašení ohně pomocí zvukových vln se u vědců rodila dlouhou dobu. V roce 2012 americká DARPA (Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů) představila první prototyp, který dokázal uhasit oheň pomocí nízkých zvukových frekvencí. Jeho účinnost však nebyla příliš vysoká a jeho rozměry znemožňovaly použití v běžných situacích. Nyní však přišli inženýři Viet Tran a Seth Robertson z Univerzity George Masona ve Virginii se zařízením, které je mobilní a funkční, zatím alespoň v případě malých požárů. Do budoucna je však potřeba překonat jinou překážku – například voda má při hašení požárů i chladící funkci, místo požáru ochladí a zabrání mu ve znovuvznícení. To však u prototypu, který hasí požár zvukovými vlnami, prozatím nebylo vyřešeno.

Prototyp funguje tak, že usměrněné zvuky o nízké frekvenci (30 až 60 Hertz) vytvářejí ve vzduchu tlakové vlny, které vytěsňují ze svého okolí kyslík, a jelikož je kyslík pro hoření esenciální, bez jeho přístupu se oheň doslova udusí. Zajímavé je, že vyšší zvukové frekvence oheň pouze rozvibrují, k hašení tedy nemohou být využity.

Samotné zařízení se skládá z generátoru zvuku, malého zesilovače a kolimátoru, který slouží k zaměření zvukových vln určitým směrem. Jedná se o obdobu subwooferu, který však není využit pro požitek z oblíbené hudby. Oba inženýři si svůj přístroj nechali patentovat a následující rok jej plánují zdokonalovat. Také přemýšlí, jak jej přivést na trh. Zatím však váhají, kde bude jejich zařízení nejvíce využíváno.

Viet Tran vidí budoucnost přístroje převážně v kuchyních, kde bude pomáhat s hašením malých požárů. Společně však nevylučují ani možnost, kdy by byl jejich přístroj upevněn ke dronům a pomáhal hasit rozsáhlé lesní požáry nebo hořící budovy. K tomu však bude potřeba přístroj výrazně zdokonalit, s velkými požáry si totiž zatím neporadí.

Zdroj a foto: www.smartmania.cz

1.4.2015 7.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3