5.2.2018 9.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Americký patent mění splašky na pitnou vodu
Ve Spojených státech budou prostřednictvím recyklace odpadních vod moci brzy pít vodu, kterou předtím spláchli toaletu. Píše o tom partnerský portál prumyslovaekologie.cz., s tím, že nová technologie by měla pomoci hlavně v suchých oblastech na západě země.
Tangent Watercycle je patentovaný systém, který recykluje odpadní vodu a mění ji na pitnou a zároveň je určen do domácností a menších budov. Systém vodu odčerpá z místního rezervoáru a poté, co se použije v domácnosti, ji v několika krocích vyčistí a ve svém původním stavu vrátí zpět do rezervoáru. Zařízení má podle výrobce potenciál zejména proto, že zatímco recyklace vody je stále populárnějším řešením, dosud byla přístupná pouze pro velké budovy, komplexy budov či firmy. Tangent Watercycle by mohl prorazit zejména proto, že je určen pro domácnosti a menší budovy. Watercycle je na provoz co se týče elektřiny náročný asi jako domácí klimatizační zařízení. V budoucnu by společnost chtěla, aby byl systém poháněn baterií nebo sluneční energií.
Největší překážku pro úspěch produktu představují předsudky, protože spotřebitelé mají většinou podvědomý odpor k představě, že pijí vodu, kterou předtím spláchli toaletu i s jejím obsahem. Společnost má vsugerovanou mylnou představu o tom, že recyklovaná pitná voda nemůže být stejné kvality jako pitná voda z vodovodního kohoutku. Tangent však ujišťuje, že přeměna odpadní vody na pitnou je zejména problém sociologický, ne technický. „Většina lidí je velmi překvapená, příjemně překvapená, že voda chutná stejně a že výsledky testů ukazují, že je dokonce čistší než pitná voda, která jim teče z kohoutku,“ uvedla Michelle Matty, manažerka Tangent Company. „Naším cílem je změnit způsob, jak upravujeme a hospodaříme s vodou a tím změnit smýšlení lidí o ní,“ dodává Matty.
Systém vymyslel Bill Prior ze státu Ohio, který zemřel v roce 2016. Watercycle založil na myšlence, že ideální model čištění vody poskytuje příroda. V přírodě se tento proces uskutečňuje prostřednictvím filtrace přes půdu, která společně s organickou hmotou absorbuje chemické kontaminanty. Biologické kontaminanty zase rozloží živé mikroorganismy v mokřadech a ve vlhkých oblastech na březích vodních toků. V technologii Watercycle se odpadní voda nejprve odčerpá do systému nádob s více komorami, kde se odstraní pevné látky a biologické organismy rozloží zbývající mikroskopické kontaminanty. Nečistoty jsou z vody odstraněny pomocí mikrobiologických procesů, organické části jsou rozloženy na oxid uhličitý, kyslík a plynný dusík. Z této fáze vyjde voda čistá na 95%, která by byla vhodná pro plavání, ale ještě se nedá pít. Druhou fázi představuje pokročilejší proces čištění, ve kterém se voda filtruje a sterilizuje pomocí ultrafialového záření a reverzní osmózy.
Tyto dvě složky z ní odstraní všechny mikroorganismy, chemikálie, soli a stopy farmaceutických a hygienických výrobků, čehož výsledkem je již zcela čistá pitná voda. Třetí krok procesu probíhá v nádrži s objemem pět set nebo dva tisíce galonů, kde voda podstoupí chlorování a kde se skladuje, připravená na každodenní použití.
V budoucnu společnost Tangent plánuje uvést na trh systém určený pro komerční účely, který by za den vyprodukoval až patnáct tisíc galonů pitné vody.
Zdroj: www.prumyslovaekologie.cz., ilustrační foto Naše voda
5.2.2018 9.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Městský bazén v Aši se dnes uzavřel k osmnáctiměsíční rekonstrukci
Akt. 9.12.2024 14.17Rubrika: Čistota vody a rekreace
KRNAP vyhlásil dotační Výzvu na obnovu hospodaření
Akt. 9.12.2024 13.43Rubrika: Voda a naše peněženka