20. 9. 2020

Akvarijní rybky paví očka mohou pomáhat v boji proti horečce dengue

Drobné tropické rybky živorodky duhové, známé také jako paví očka nebo gupky, patří mezi nejběžnější a nejpohlednější ozdoby akvárií. Podle vědců, jak píší Lidové noviny, by ale mohly být také účinným bojovníkem proti tropické horečce dengue v Asii.

Rybky s latinským názvem Poecilia reticulata jsou levné, mají spoustu potomků a chutnají jim larvy komárů; denně jich každá dokáže sníst až 102. A právě to je důvod, proč by živorodky mohly účinně bojovat proti dengue. Píše o tom list Science Daily. Tropická horečka dengue ve světě ročně zabíjí zhruba 20 000 lidí a letos řádí obzvláště silně v částech jihovýchodní Asie. “Gupky jsou levný, celoročně účinný a bezpečný způsob, jak snížit šíření dengue, do kterého se může zapojit celá společnost,” řekl novinářům zdravotní specialista Asijské rozvojové banky (ADB) Gerard Servais. “Nabízí životaschopnou alternativu k používání chemikálií a může snížit rozsah nákladných krizových akcí v případě vypuknutí epidemie,” dodal.

Studii, kterou financovala ADB a Světová zdravotnická organizace (WHO), v letech 2009 až 2011 uskutečnily Kambodža a Laos. Dva okrsky, kde byla paví očka vyslána do boje proti komářím larvám v nádržích na vodu, zaznamenaly prudký pokles výskytu komářích larev. Studie zjistila, že chovat gupky kolem nádrží například ve sklenicích s vodou funguje jako úspěšný biologický prostředek. V poslední době stejný způsob začalo zkoušet i Thajsko.

Horečka dengue je vážná, a potenciálně i smrtelná nemoc. Projevuje se hlavně vysokou teplotou, bolestmi kloubů a nevolností. Ve vážných případech může virus horečky dengue způsobit vnitřní krvácení, zbytnění jater, zástavu krevního oběhu a smrt. Krom bolesti a hrozby smrtí pro nakažené s sebou dengue přináší i ekonomické náklady na zdravotní služby, stejně jako škody pro turistický ruch a jeho zaměstnance.

Zatím neexistuje žádný účinný lék nebo očkovací látka, jediným řešením je prevence, byť WHO slibuje novou vakcínu, která by mohla být dostupná v příštím roce. I kdyby se ovšem na trhu objevila nová, účinná očkovací látka, živorodky o práci rozhodně nepřijdou. Je totiž víc než pravděpodobné, že většina lidí ohrožených horečkou dengue k očkování nebude mít přístup.

Domovinou gupky je Jižní Amerika, ale najít se dá i v rybnících po celé Asii. V některých zemích se paví očka chovají jako krmení pro větší ryby, anebo jako dekorativní rybky do zahradních jezírek či akvárií. Gupky dorůstají do délky zhruba šesti centimetrů a samička rodí 40 až 50 mláďat zhruba měsíc po oplodnění.

Zdro: www.lidovky.cz, foto: akvarista.cz, Roman Slaboch

 

19.9.2013 12.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4