3.6.2019 10.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Agrárníci chtějí více lihu v benzínu
Ministerstva zemědělství z Česka, Polska, Bulharska a Slovenska podpořila záměr, aby čerpací stanice prodávaly Natural 95 s vyšším podílem biosložky. Informují o tom Lidové noviny.
Téměř jistě v následujících letech, ale dost možná už příští rok začnou čerpací stanice v Česku nabízet lihem více naředěný Natural 95. Zavedení benzinu obsahujícího deset místo současných pěti procent biosložky, tedy lihu, připravují sami petrolejáři a nově má podporu i českého ministerstva zemědělství. Jeho zástupci vydali nedávno společně s ministerstvy zemědělství Slovenska, Polska a Bulharska deklaraci, ve které označují zavedení benzinu nazývaného E10 za jednu z nejefektivnějších cest ke splnění závazné směrnice EU o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů.
Ta obsahuje požadavek, aby v členských zemích dosáhl do roku 2030 podíl energie z obnovitelných zdrojů v dopravě 14 procent ze všech prodaných druhů pohonných hmot. Z toho až polovina může pocházet z dnes hojně kritizovaných biopaliv první generace, vyráběných z potravinářských plodin, jako je obilí, cukrová řepa nebo řepka olejka. Česko na tahle paliva, dodávaná u nás v největší míře koncernem Agrofert, nadále spoléhá. Nemá je totiž v nejbližší době čím nahradit. „Právě biopaliva první generace jsou v současné době prakticky jediným reálně použitelným a široce dostupným obnovitelným zdrojem energie v dopravě,“ uvedl pro LN mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Deklarace podle něj podporuje i rozvoj ekologicky šetrných biopaliv druhé generace, která už dnes vyrábějí některé firmy například z dřevní štěpky nebo odpadu. Tato paliva však představují kvůli dražší a složitější výrobě zatím mizivý zlomek na trhu s biopalivy.
Stávající česká legislativa už umožňuje plné rozšíření benzinu s deseti procenty lihu. Ten bude, stejně jako současný E5, uváděn na trh bez jakékoliv finanční podpory. Je však nejen dražší, řádově o několik desetníků za litr, ale auto s tímto palivem má mírně vyšší spotřebu a může představovat i riziko pro motory vyrobené před rokem 2005.
Zdroj a plné znění článku: Lidové noviny, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
3.6.2019 10.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony