5.3.2024 10.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Fotografie upravené umělou inteligencí ukazují města bez stromů
Jaká by byla naše města a krajina bez stromů a dalších prvků zeleně, vyzkoušeli odborníci na adaptační opatření z Nadace Partnerství. Pomocí umělé inteligence z fotografií prvky zelené infrastruktury odstranili. Upozorňují tím na rizika extrémních projevů klimatické změny.
Zeleň je totiž klíčovým prvkem, jak naše města a krajinu připravit na jejich dopady. Fotografie bez zmizelých stromů zobrazují skutečné projekty ze soutěže Adapterra Awards, do které je možné do 15. března hlásit opatření proti suchu či přehřívání a získat finanční a věcné odměny v hodnotě 50-100 tisíc Kč, ale také místo v databázi dobré adaptační praxe zveřejněné na www.adapterraawards.cz a stát se tak inspirací pro ostatní.
Rok 2023 byl nejteplejší v historii měření a jsou to právě vzrostlé stromy, co nám pomáhají překonat přibývající vlny horka. Okolí Národního muzea v Praze můžete na fotografii upravené umělou inteligencí vidět bez zeleně, střechu designového Mosaic House Design Hotel zase bez vegetační vrstvy. Fotografie s lavičkami zachycuje, jak by bez stromů vypadal brněnský park Mariacela u Ponávky. Ještě před pár lety realita, díky adaptačním opatřením, které soutěž Adapterra Awards pro letošní ročník aktuálně hledá a oceňuje, však místo, které podporuje zasakování vody a poskytuje stín.
„Odstranění stromů a další vegetace hraje podstatnou roli nejen z důvodu chybějících ekosystémových služeb. Jak můžeme vnímat na fotografiích, odstranění zeleně z města je významné i pro naše vnímání prostoru. Naštěstí k odstraněním došlo jen na fotkách, ve skutečnosti stromy u Národního muzea i zelená střecha v Mosaic House Design Hotel zůstaly,“ dodává specialistka na adaptaci měst z Nadace Partnerství Magdalena Maceková.
Podmínky ve městech pro zelené prvky často nejsou ideální. Stromy potřebují nejen dostatek prostoru a vzduchu pro kořeny, ale také vody. Kvůli zpevněným a nepropustným povrchům, které odvádí vodu z města do kanalizace, jí však mají nedostatek. Bez vody se nedaří stromům a beze stromů nemůžeme plně využít chladicí potenciál vody. Proto je potřeba ve městech vytvářet prvky modro-zelené infrastruktury, tedy spojení vody a zeleně.
„Modro-zelená infrastruktura je na sebe navazující systém, který by měl procházet celým vystavěným prostředím našich měst a menších obcí. Ve skutečnosti to ale není nic utopistického, jedná se o rozvolněný potůček a porost na jeho břehu, dešťový záhon na ulici nebo třeba strom na náměstí,“ vysvětluje Magdalena Maceková.
Máte ve svém okolí projekt, který bojuje proti přehřívání budov a měst v letních vedrech, suchu v krajině a dalším dopadům klimatické změny? Přihlaste jej prostřednictvím www.adapterraawards.cz do soutěže a získejte finanční i věcné odměny v hodnotě 50-100 tisíc Kč od partnerů soutěže Nestlé Česko, Heidelberg Materials, SolSol, Deloitte, IVT Tepelná čerpadla.
Hlavní kategorie soutěže a ceny pro vítěze
Krajina – 100 tisíc Kč od společnosti Nestlé Česko
Sídla – 50 tisíc Kč od společnosti Heidelberg Materials
Budovy – věcná cena v hodnotě 50-100 tisíc Kč od společnosti SolSol
Cena sympatie – 50 tisíc Kč od společnosti Deloitte
Speciální ocenění
Průmysl
Odpovědná energetika (projekt s nejkvalitnějším technickým řešením energetického hospodářství) – věcná cena v hodnotě 50-100 tisíc Kč od společnosti IVT Tepelná čerpadla
Regionální ocenění
Cena Prahy (nejlepší projekt na území hlavního města Prahy)
Cena Moravskoslezského kraje (nejlepší projekt na území Moravskoslezského kraje)
Cena Jihočeského kraje (nejlepší projekt na území Jihočeského kraje)
Cena Jihomoravského kraje (nejlepší projekt na území Jihomoravského kraje)
Cena českého příhraničí (nejlepší projekt na území Jihočeského, Jihomoravského kraje či Vysočiny)
Cena rakouského příhraničí (nejlepší projekt na území Horního či Dolního Rakouska)
Harmonogram soutěže
● 30. 1. – 15. 3. 2024 – Přihlašování realizovaných projektů do soutěže
Online přihláška na www.adapterraawards.cz
● 1. 8.–15. 10. 2024 – Zveřejnění finálových projektů a zahájení online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie
● 6. 11. 2024 – Konference na téma adaptací na klimatickou změnu a slavnostní vyhlášení vítězů
Zdroj a grafika: Nadace Partnerství
5.3.2024 10.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy