1.11.2012 10.40, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Věže na brněnské přehradě se zimy bát nemusí
U dvaceti areačních věží, které již tři roky chrání brněnskou přehradu před vznikem sinic, se v uplynulých dnech započalo se zazimováním. Jejich části demontovala potápěčská četa a zpět budou vráceny teprve až na jaře.
Jedná se o pravidelnou přípravu na zimní sezónu. Práce mají trvat přibližně dva týdny. Z celkového počtu dvaceti věží je 15 mísících a 5 aeračních. Každý typ má jiný úkol. Zatímco mísící věže dostávají vzduch z horních do spodních vrstev přehrady, provzdušňovací, tedy aerační, dopravují kyslík do spodních vrstev hladiny.
Věže jsou zakotveny ve více než desetimetrové hloubce a je třeba demontovat jejich horní díl. Poté je navíc muži v neoprenech sklopí níže ke dnu, to umožňuje fakt, že toto zařízení je teleskopické. Tyto každoroční práce jsou zcela nezbytné. Pokud by nebyly provedeny, mráz by věže během zimních měsíců zničil. Zkušebně byly věže umístěny na přehradu v roce 2009 a vyžádaly si investici přes padesát milionů korun. Nacházejí se pod hladinou a mezi jejich vrcholy a hladinou samotnou je dvoumetrová mezera. Ta umožňuje bezpečný lodní provoz a nejsou ohrožováni ani plavci. Tyto věže jsou přitom pro čistotu vody v přehradě velmi důležité. Je známou skutečností,že množení sinic neprospívá kyslík. Areační věže jej vhánějí do spodní části vodního díla, právě do míst, kde sinice pobývají a množí se. Přestože se v minulých letech vedly polemiky o tom, zda aerační věže svou funkci zvládají, v letošním horkém létěsplnily svou funkci více, než na výbornou. Voda v brněnské přehradě byla nejčistší za několik desítek let. K tomu však přispělo také to, že kroměpůsobení vlivu věží je voda zde udržována v čistotě také síranem.
Demontovanéčásti věží se vrátí zpět teprve až na jaře, počítá se s měsícem květnem. Jejich příprava na letní sezónu podle odhadů trvá zhruba tři týdny.
Kateřina Košutová
1.11.2012 10.40, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla