Zvýšení kvality pitné vody v Dubu nad Moravou a okolí musí řešit vlastníci vodovodů

Aktualizováno 4. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

DSC01549 splach z polí

Napojení obcí Dub nad Moravou, Charváty a Věrovany na Olomoucku na vodovod v obci Blatec, která je zásobovaná z jiného zdroje, řeší svazek těchto obcí jako vlastník vodovodu. Cílem je zvýšit kvalitu pitné vody, která v současné době obsahuje více dusičnanů, než je limit.

Ke zvýšení obsahu dusičnanů v pitné vodě přitom došlo díky loňským dlouhodobým srážkám, které do vodních zdrojů pro uvedené obce spláchly hnojiva z okolních polí. Krajská hygienická stanice Olomouc následně udělila výjimku pro množství dusičnanů ve vodě s doporučením, že by tamní kohoutkovou vodu neměli lidé používat k přípravějídla pro kojence do jednoho roku. Děti do pěti let a těhotnéženy by pak její pití měly omezit. To přitom zvyšuje lidem náklady na konzumaci vody, část z nich má navíc obavy z vody tekoucí z kohoutků.

Voda obsahující více dusičnanů nicméně není jinak nebezpečná, a obyvatelé obcí na Olomoucku nejsou zdaleka jediní, kteří pijí vodu obsahující vyšší množství dusičnanů. „Podobnou výjimku na ukazatel dusičnany má i 149 oblastí zásobujících 55 420 obyvatel,“ podotýká mluvčí Společnosti Moravská vodárenská (SMV) Helena Koutná. Ve skupinovém vodovodu Dub nad Moravou byl přitom hygienickou stanicí schváleno navýšení limitu dusičnanů ze stávajících 50 miligramů na litr na 70 miligramů. „Chtěli bychom zdůraznit, že se jedná o stávající stav vodovodu, a toto správní řízení, tedy udělená výjimka, pouze dostalo skutečný stav do souladu se zákonem,“ uvedla mluvčí SMV.

Řešení celé situace spočívá v přepojení na vodovod v obci Blatec, který je zásobován ze Skupinového vodovodu Olomouc, kde je záruka stabilní kvality pitné vody. To je momentálně v rukou starostů Svazku obcí Věrovany, Dub nad Moravou a Charváty, který je majitelem vodovodu.„V současné době je zpracována projektová dokumentace a vlastník řeší vydání povolení ke stavbě a finanční zajištění této investice,“ informovala Koutná.

Petr Havel

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace