Ztráty vody jsou v Praze na historickém minimu

17. února 2014 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na historické minimum kleslo v loňském roce procento ztrát vody v pražské vodovodní síti. Loni tento ukazatel dosáhl hodnoty 20,34 procenta, o rok dříve to bylo 21,27 procenta, uvedl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek (PVK).

Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1997 dokonce více než 43 procent.

„Na tomto výsledku se podepsaly zejména dva faktory, a to pravidelná diagnostika sítě a příznivé klimatické podmínky v zimních měsících roku 2013, které se odrazily v nižším počtu tekoucích havárií než v roce předchozím,“ vysvětlil Mrázek.

PVK pravidelně preventivně prověřují vodovodní sít. V minulém roce prošlo diagnostikou 2 774 kilometrů a bylo nalezeno 306 skrytých úniků vody. „Systematické kontroly jsou jednou z hlavních cest, jak snížit procento ztrát vody,“ zdůraznil Mrázek. Při průzkumu a měření na vodovodní síti se lokalizují úniky vody, monitorují tlaky a šumy na síti, měří a analyzují průtoky vody, kontroluje se funkčnost měřidel a redukčních ventilů.

Vodovodní síť v metropoli dosahuje délky 3 496 kilometrů, délka přípojek činí 783 kilometrů a počet vodovodních přípojek se loni zastavil na čísle 110 781.

Naše voda

Související rubriky: Vodovody a kanalizace