Zrušenou devítimilionovou pokutu pro vodárny bude řešit NSS

23. února 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

soutok Labe Chrudimka

Čtyři roky starou devítimilionovou pokutou, kterou uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice, se bude zabývat Nejvyšší správní soud. Úřad se k němu odvolal, když sankci loni zrušil Krajský soud v Brně, řekl dnes ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda.

Případ se týká zakázky za 300 milionů korun na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v pardubické části Semtín. „Úřad podal v dané věci kasační stížnost a čeká na její projednání na Nejvyšším správním soudě,“ uvedl Švanda. NSS už případ jednou řešil a tehdy vyhověl ÚOHS.

Vodárenská společnost podle úřadu chybovala, když ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek neuvedla, jak dospěla k závěru, že údajně mimořádně nízké nabídkové ceny uchazečů jsou opodstatněné a jejich výši akceptovala. Tím se podle antimonopolního úřadu postup vodárenské společnosti stal nepřezkoumatelným a netransparentním.

Tento závěr loni odmítl Krajský soud v Brně. „Žádné závěry ÚOHS ani jeho předsedy o existenci mimořádně nízkých nabídkových cen v nabídkách uchazečů jako nutného předpokladu pro spáchání uvedeného správního deliktu nejsou z napadeného ani prvostupňového rozhodnutí zřejmé,“ uvedla tehdy mluvčí soudu Simona Pešková. ÚOHS podle ní nedělal v této věci ani žádné dokazování.

Vodovody a kanalizace Pardubice uzavřely smlouvu s vybranou firmou ještě před rozhodnutím ÚOHS. Úřad to kritizoval. ÚOHS tuto skutečnost údajně zohlednil při stanovování výše ukládané sankce. Vodovody a kanalizace ale tvrdily, že smlouvu uzavřít musely, aby stihly termíny pro čerpání peněz z dotací. Vodárny čistírnu odpadních vod vlastní, koupily ji od chemičky před sedmi lety za 485 milionů korun. Její modernizace měla zlepšit životní prostředí, zvláště kvalitu vody v Labi.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (soutok Labe a Chrudimky)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace