Zrušení Ředitelství vodních cest se blíží, ministerstvo zemědělství to vítá

30. ledna 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

parník na Vltavě 04_parnik

Již ve čtvrtek začíná jednání na úrovni náměstků ministerů zemědělství a dopravy o rozdělení kompetencí Ředitelství vodních cest (ŘSV). V rozhovoru pro portál Naše voda to uvedl vrchní ředitel sekce vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavel Punčochář.

Zrušení ŘSV je podle Punčocháře krok správným směrem, a fakticky se tak situace vrací do stavu před rokem 1998. Tehdy ministerstvo dopravy rozhodlo, že resort bude prostřednictvím ŘSV investovat na stavbách, které měly a stále mají ve správě státní podniky Povodí. To podle Punčocháře nemělo příliš logiku. „Je podivné, například při investicích na velkých vodních dílech, jako je Orlík nebo Slapy, když je investorem někdo, komu ta stavba nepatří. Zejména proto, že jde o technologicky velmi citlivý zásah, při kterém se zasahuje do struktury hráze,“ říká ředitel.

Ukončení existence ŘVC je součástí racionalizace státní správy rušící některé organizační složky státu. Činnosti, které dosud vykonává ŘVC, se mají rozdělit mezi správce vodních toků, po kterých vedou vodní cesty – tedy státní podniky Povodí Vltavy, Labe a Moravy. Tyto podniky by převzaly agendu ŘVS, koncepční a rozvojová agenda a zajištění prostředků na investice a rozvoj vodních cest se má přesunout přímo na ministerstvo dopravy.

Petr Havel

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla