Žralok s jedním okem poslouží výzkumným účelům

23. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kyklopí žralok

Letošní úlovek rybáře Chesúse Lucery Leóna vzrušil jak laickou veřejnost, tak i biology. V Kalifornském zálivu chycená samička žraloka velrybáře (Carcharhinus obscurus) byla totiž gravidní. V jejím těle rybář objevil deset plodů – devět zdravých a jeden prazvláštní.

Tělíčko ještě nenarozeného samečka bylo zcela bílé a na přední části hlavy mělo jediné velké oko připomínající reflektor. Kromě albinismu a kyklopie byly na plodu patrné i další vývojové poruchy – deformity páteře a hlavy, které chyběly nozdry. I když to není první nález žraločího kyklopa, nadšení vědci ho odkoupili pro výzkumné účely.

Kyklopie je vývojová porucha, při které má postižený tvor, kterým může být i lidský plod, pouze jedno oko. Vývojová porucha je ve většině případů spojena s dalšími deformacemi – často se vůbec nevyvinou nos a ústa. Samotný pojem kyklop pochází z řečtiny, kde znamená kolové (kruhové) oko. Kyklopové z antických bájí byli obři s okem uprostřed čela. Díky Homérově Odysseji se neznámějším kyklopem stal Poseidonův syn Polyfémos, s nímž se na své cestě domů z Trojské války na Ostrově kyklopů setkal bájný hrdina Odysseus.

Naše voda s použitím informací www.osel.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství