Zprovoznění spodních výpustí Jordánu komplikuje velké množství vody

Aktualizováno 15. října 2013 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Rybářství a rybníkářství

DSCN7133

Problémy při dokončování prací na zprovoznění technologie spodních výpustí revitalizovaného rybníku Jordán v Táboře působí velké množství vody, která přitéká z povodí. Oznámila to táborská radnice.

Nádrž Košín je totiž zcela naplněna a přetékají i provizorní hrázky v nádrži. Čerpadla převádí více než 400l za vteřinu a přesto voda přibývá. „Dokončení těchto prací je nezbytnou podmínkou pro napouštění vody,“ dodala radnice.

V pondělí se podařilo dokončit injektaci historických výpustí situovaných blíže k ulici U stadionu Míru. Ihned poté byly zahájeny práce na zatěsnění prostoru kolem výpustí.

Intenzivně se pracuje na zpevnění návodní strany hlavní hráze. Dokončována je těžba sedimentu z dolní poloviny nádrže tak, aby bylo možno prostor zaměřit a požádat o povolení napouštět vodu poskytovatele dotace.

Na některých místech zhotovitel ale odtěžil sediment až na skalnaté podloží. Na tato místa musí být znovu rozprostřena vrstva sedimentu o síle cca 10 – 12cm. Tato vrstva musí být po celém dnu nádrže. Důvodem je zachování podmínek pro život pod vodou, ale i zatěsnění případných puklin ve skalnatém podloží, kudy by mohla voda prosakovat a působit potíže. Například příčinu, proč vytéká voda v Ústecké ulici se nikdy nepodařilo objasnit, nicméně přestala vytékat poté co byl Jordán vypuštěn. „Předpokládáme, že o víkendu začneme dolní polovinu nádrže napouštět,“ sdělila radnice.

Ilustrační foto: město Tábor, Zdroj: město Tábor

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství