Zpřísněné varování před extrémními srážkami

Aktualizováno 24. června 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

IMG_0428

Od úterý hrozí povodně na většině Česka kromě Karlovarska, Plzeňska a Krušnohorska. Výstrahu i na třetí stupeň povodňové aktivity vydal dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha upřesňuje plošný výskyt nebezpečných vydatných dešťových srážek a jim příslušící stupně povodňové aktivity v jednotlivých krajích a okresech.

Počasí u nás bude ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry, kolem které k nám bude proudit chladný a vlhký vzduch od severozápadu.

Nad centrální částí našeho území dochází k výrazné srážkové činnosti. Od pondělního rána do středečního večera by v České republice mělo spadnout 10 až 60 mm. „Nejvyšší srážkové úhrny očekáváme v centrální části území 50 až 90 mm, k zesílení srážkové činnosti dojde zejména na návětří severních hor a na Českomoravské vrchovině, kde srážkové úhrny mohou ojediněle dosáhnout až 120 mm. Srážky budou během středečního odpoledne a večera zvolna slábnout. Předpokládáme, že vydatné srážky, které zasáhnou území České republiky, způsobí v zasažených oblastech výrazné vzestupy vodních hladin, ke kterým začne docházet v noci z pondělí na úterý,“ uvedl ČHMÚ.

„Do středečního rána očekáváme dosažení 3.SPA, tedy povodňové ohrožení na tocích v povodí Nežárky, Malše, na tocích odvodňující Českomoravskou vrchovinu (horní Sázava, Dyje a přítoky středního Labe), později i na střední a dolní Lužnici. 3.SPA nelze vyloučit také na Stěnavě,“ dodávají meteorologové.

Velká pravděpodobnost překročení 2.SPA je na tocích v povodí horního a středního Labe, dále pak na Smědé, Mandavě a Kamenici.

Na tocích odvodňujících Jeseníky se očekávají ojediněle vzestupy hladin s dosažením 1.SPA, na Bělé však nelze vyloučit i překročení 2.SPA.

Zdroj: ČHMU

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině