Zničit bobrům hráz? V krajním případě to lze, ujistilo Povodí

21. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

bobr - bobří hráz - PMO

Pokud bobří hráze ve vodním toku ohrozí obydlí lidí, jeho správce ji napříště hlodavci zlikviduje bez dlouhého papírování. Informuje o tom Olomoucký deník s tím, že hejtmanství  vydalo vyhlášku umožňující rychlejší zásah do bobřími stavbami zatarasených toků.

Platí to ovšem pouze v případě hrozících škod na majetku či bránění plynulého odtoku vody při povodni. Taky jen v určitém období roku, kdy zvířata nemají mláďata a nepotřebují se nachystat na nejchladnější část roku. Doposud museli správci toku a majitelé vodních staveb nejprve obhájit všechny důvody, aby dostali povolení zasáhnout. „V budoucnu, poté, co vyhláška začne platit, budou zásahy provedeny jen v těch lokalitách, kde se situace zhorší natolik, že dojde k bezprostřednímu ohrožení,“ ujistila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Dodala, že společnost doposud zasahovala do biotopu bobra pouze ve výjimečných případech, kdy byla ohrožena zástavba či funkčnost důležité infrastruktury.

O těchto případech v minulosti portál Naše voda informoval.

Zdroj: Olomoucký deník, ilustrační foto: Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství