Znečištění vody v toku řeky Blata postupně klesá

12. července 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V porovnání s předchozími dny se snižuje množství amoniaku i organického znečištění toku řeky Blata. Informovala o tom dnes na základě aktuálních výsledků rozborů vody mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Povodí Moravy pokračuje v monitoringu ekologické havárie na toku Blata. Dne 11.7.2012 byly odebrány další vzorky po celém toku Blaty, které byly analyzovány ve vodohospodářské laboratoři Povodí Moravy. „Monitoringem (ale i vizuálně v terénu) bylo potvrzeno, že vlna znečištění postoupila po toku a dosáhla dolního úseku u ústí Blaty do Moravy. Koncentrace rozpuštěného kyslíku je stále velmi malá, což je způsobeno intenzivními chemickými a mikrobiologickými procesy, které zde probíhají,“ uvedla mluvčí.

Postupně se však podle Tomíčkové v porovnání s předchozími dny snižuje množství amoniaku i organického znečištění. Ve středu byl nejhorší stav zjištěn v úseku Štětovice – Tovačov. Monitoring také prokázal, že kejda se nadále drží v nadjezích nade dnem. „Vzorky jsme odebrali i v řece Moravě – jeden kilometr podústím Blaty. Vzorky z Moravy zatím neprokázaly zhoršenou kvalitu vody a ohrožení vodního ekosystému,“ zdůrazňuje mluvčí.

Další odběry plánuje Povodí Moravy v pátek 13.7.2012.

Naše voda

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka