Znáte nejmenší přenosný filtr na vodu na světě?

3. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

minifiltr obrázek

Zejména v období blížícího se chladného počasí, které je pro řadu lidí motivem po vzoru stěhovavých ptáků k odletu do teplejších krajů na relaxační dovolenou, se takovým jedincům může hodit nejmenší cestovní filtr na světě.

Alespoň tak jej prezentuje e-shop hamaka, a to pod značkou Sawyer SP128 Mini Filter. Uvedený filtr (na ilustračním snímku) využívá dutá mikrovlákna, jejichž stěny tvoří membrána s velikostí pórů maximálně 0,10 mikronu. S celkovou hmotností 65 gramů a možností srolování do malého balíčku nezabere téměř žádný prostor. Filtry se vyrábí v USA.

Technologie PointONE™ s absolutní velikostí pórů 0,10 mikronu použitá ve filtrech Sawyer zaručuje odfiltrování 99,99999% všech zdraví škodlivých bakterií salmonella, cholera, E. coli, atd.) a parazitických prvoků giardia a cryptosporidium) a překračuje tak velmi přísné americké nároky EPA a NSF. Garantovaná životnost je víc než 378 000 litrů vody.

Použití je jednoduché – naberte do láhve/vaku vodu z jezera, potůčku nebo řeky, našroubujte na ni Sawyer filtr a máte čtyři možnosti: • stlačit láhev a přefiltrovat vodu do vaší láhve nebo libovolné nádoby • pít přímo z filtru – součástí filtru je sportovní uzávěr on/off jako na cyklistických láhvích • připojit výstup filtru na většinu láhví se závitem PET láhve) a vodu přečerpat / přefiltrovat do ní • napojit filtr na hydrovak a pohodlně pít přímo z vaku

Filtr je možné použít i v kombinaci s obyčejnou PET láhví místo dodávané srolovatelné láhve. Při použití v mrazivém prostředí je nutné nosit filtr například v náprsní kapse nebo jinde na těle do doby, než zcela uschne. Voda v něm totiž nesmí zmrznout, došlo by tím k poškození porézní membrány filtru.

Naše voda, foto: prezentace e-shop

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace