Znáte naučnou stezku Jílovské zlatonosné doly?

28. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Žampach - jez

Jen pár kilometrů za Prahou, v blízkosti obce Jílové u Prahy, se mohou zájemci ponořit alespoň na chvíli do atmosféry středověké těžby zlata na našem území. Stačí jen absolvovat část naučné stezky Jílovské zlaté doly, což učinila i redakce portálu Naše voda.

Procházka částí naučné stezky vede podél Studeného (Kocourského) potoka z Dolní Studené a končí na Žampachu u jezu v restauraci Troníček. Po cestě je možné navštívit štolu sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského, které jsou od sebe jen několik desítek metrů, a podle svých schopností si můžeme vybrat buď návštěvu schůdnější štoly sv. Josefa, z níž je přístupno 200 z 280 metrů včetně až 25 metrů hlubokých zatopených průlezů. Štola je nasvícená elektřinou, na rozdíl od štoly sv. Antonína Paduánského, do níž je možný vstup jen s baterkami a je vhodná spíše pro fyzicky zdatnější návštěvníky – během prohlídky musíte zdolat žebřík o výšce 22 metrů. Návštěvu obou štol doprovází odborný výklad tamních průvodců.

Štoly jsou zakreslené na jedné z nejstarších map z roku 1718. Je přitom pravděpodobné, že tehdejší těžařské společnosti pokračovaly ve starém důlním díle z doby předhusitské, tj. ze 14. století. Parkování u vstupu není možné, k oběma štolám se nejblíže dostaneme pěšky po zaparkování v Dolní Studené nebo v Žampachu. Po trase mineme Žampašský most, který patří k nejvyšším kamenným železničním mostům ve střední Evropě. Byl dokončen v roce 1900 a v roce 2012 rekonstruován. Na Žampachu se můžeme vykoupat na jezu, navštívit příjemnou restauraci Troníček, anebo pokračovat dále po žluté Naučnou stezkou Jílovské zlaté doly.

Reportáž z trasy si můžete tradičně prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová (jez Žampach)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství