Znáte jediný empírový řetězový most v Česku?

6. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Stádlecký most

Stádlecký most spojující u stejnojmenné obce Stádlec břehy řeky Lužnice je v současné době jediným mostem svého druhu v ČR. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda, jehož redakce most nedávno navštívila.

Zvláštností tohoto mostu je ale víc. Například, že nestojí na svém původním místě – to se nacházelo nedaleko obce Podolsko jako součást komunikace mezi Pískem a Táborem, kde sloužil od roku 1848 do roku 1960. V roce 1959 byl zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek – a v roce 1960 rozebrán. Stalo se tak díky napouštění Orlické přehrady, při kterém by došlo k zatopení mostu. Vzhledem k tomu ale, že šlo o technickou památku, bylo rozhodnuto o jeho přestěhování a jako nová lokalita bylo zvoleno současné místo na Lužnici mezi obcemi Stádlec a Dobřejice, kde byl most 25. května 1975 slavnostně otevřen. V roce 1989 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Autorem stavby mostu byl Vojtěch Lanna, který v letech 1847 až 1848 podle projektu architektů Gassnera a Schnircha most původně spojující břehy Vltavy postavil. Od konce třicátých let stál nad tímto mostem most nový, železobetonový. Na most mohou v současné době vjet vozidla do hmotnosti 1,5 tuny, na obou vjezdech na most jsou ale umístěny sloupky, které omezují šířku vozidel.

Mostovka je tvořena dubovými fošnami, které zde byly instalovány v roce 2007.

Fotoseriál z návštěvy Stádleckého mostu, včetně historických fotografií této unikátní stavby, si můžete tradičně prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství