Zmeandrování Ploučnice jako protipovodňové opatření?

5. února 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

plouc

Úsek řeky Ploučnice od Novin pod Ralskem do Mimoně byl v minulosti regulován v souvislosti s těžbou uranu a českolipský odbor životního prostředí plánuje, že se řeka v těchto místech vrátí do původního stavu a vzniknou tu meandry. Uvedl to Českolipský deník s tím, že v úseku měla vést cyklostezka Ploučnice, ta ale proto nyní povede jinudy.

 

Paradoxní je, že údajné úpravy a zmeandrování toku Ploučnice, které by se mělo realizovat i jako součást protipovodňových opatření, považuje za nesmysl i Povodí Ohře, pod které Ploučnice spadá.

„Vzhledem k tomu, že tím územím Ploučnice protéká zcela přirozeně, tak by to byl doslova hřích do toku řeky v těchto místech nějak zasahovat,“ uvedl na dotaz Deníku Jan Svejkovský, tiskový mluvčí Povodí Ohře. „V letech 2011 a 2012 jsme si nechávali zpracovat studii proveditelnosti protipovodňových opatření na Ploučnici, ale netýkalo se to jen vodního roku, ale i celého rozsáhlého území v jeho okolí a o těchto revitalizacích a zmeandrování toku se v té studii skutečně uvažovalo. Ale ta studie prokázala, že taková opatření by byla maximálně neefektivní,“ vysvětlil mluvčí.

Zdroj: Denik.cz, ilustrační foto: wikimedia commons, Zákupák

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině