Zloději znovu ohrožují životy tonoucích

Aktualizováno 19. března 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Jez Zašová pravý břeh

Jen necelý rok sloužily k záchraně tonoucích pěnové podkovy a lana na nebezpečných jezech na Valašsku. Teď si pro ně přišli zloději, informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Jedná se už o několikátý útok zlodějů a vandalů na záchranné prvky, které Povodí Moravy, s.p. instaluje pro zvýšení bezpečnosti a šancí na záchranu lidského života. Během února a března letošního roku došlo ke krádežím záchranných prvků na třech jezech, a to konkrétně na jezech Dolní Solanský v Dolní Bečvě, v Rožnově pod Radhoštěm a v Zašové. Na jezu v Rožnově pod Radhoštěm došlo navíc k poničení pěnové podkovy určené k záchraně tonoucího. Celkem tak bylo odcizeno 5 kusů 30-ti metrového záchranného lana a 2 kusy pěnových podkov.

„Bohužel se jedná o opakující se události. V létě poničili vandalové informační ceduli na Juřince II, na Zuberském jezu v Rožnově odcizili záchrannou podkovu a v Zašové záchranné lano i s podkovou,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Jan Hodovský. Aby mohly záchranné prvky plnit svůj účel, musí být volně přístupné, nelze je tedy proti krádeži zabezpečit. Na nadcházející letní sezónu Povodí Moravy, s.p. jezy znovu kompletně vybaví.

Naše voda, foto: PMO

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla