Zlínský kraj zvýší investice do vodovodů a kanalizací

Aktualizováno 25. listopadu 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

vodárna - IMG_7472

Zlínský kraj dá v příštím roce více peněz na rozvoj venkova i vodohospodářské infrastruktury. ČTK o tom informoval náměstek hejtmana Ivan Mařák.

Na opravy obecního majetku a zpracování územních plánů obcí bude podle Mařáka asi o milion korun více, tedy 28,35 milionu Kč, na nové vodovody a na kanalizaci činí plánovaný příspěvek kraje 18,807 milionu korun, meziročně asi o 300.000 Kč více. Podle Mařáka byla ve Zlínském kraji v minulých letech vybudována kanalizace v obcích, které mají více než 2000 obyvatel. „Chybí nám odkanalizovat malé obce. Problémem je, že menší obce mají menší rozpočty a kanalizace je tam často stejně nákladná jako u těch větších,“ uvedl Mařák. Co se týká zásobování pitnou vodou, je podle náměstka situace podstatně lepší. „Zbývá dokončit možná ani ne u 20 procent obcí v kraji,“ dodal.

Na obnovu venkova Zlínský kraj letos rozdělil obcím do 2000 obyvatel 24,2 milionu korun. Peníze byly využity na úpravu veřejných prostranství včetně obnovy zeleně či na rekonstrukci a výstavbu místních komunikací. Na kraj přišlo 61 žádostí, pět jich nesplnilo všechny náležitosti a byly vyřazeny. Další prostředky obce získaly na pořízení územních plánů. Žádat o dotaci mohou podávat i na opravu sportovních a kulturních zařízení.

Na podporu vodohospodářské infrastruktury mohou žádat také obce do 2000 obyvatel, ale i svazky obcí zajišťující akci pro 501 až 2000 obyvatel nebo místní části do 1000 obyvatel. Obě zmíněné aktivity Zlínský kraj podporuje dlouhodobě. Například na obnovu venkova hejtmanství ze svého rozpočtu v letech 2004 až 2014 uvolnilo 394 milionů korun. Z těchto peněz bylo uspokojeno více než 1000 žádostí.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace