Zkoušky protipovodňových zábran vyhodnotí Povodí Moravy do dvou dnů

24. července 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

jez v Přerově

Dnešní zkouška čtyř typů provizorních protipovodňových zábran na jezu v Přerově ukázala, že každý typ je vhodný na jinou situaci a čas montáže není zdaleka rozhodujícím faktorem. Poukázala na to mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

„Výsledky, které budou známé během dvou dnů, předáme starostům obcí, hasičům a příslušným organizacím, aby si udělali obrázek o tom, co která protipovodňová zábrana vyžaduje z hlediska časové náročnosti, množství lidí na montáž a demontáž apod., aby v případě povodní měli ucelenější přehled o tom, kterou ze zábran použít,“ konstatovala mluvčí.

Veřejná prezentace protipovodňových zábran proběhla na jezu v Přerově dnes dopoledna. Část jezu byla podle plánu nejprve zahrazena systémem water-gate – speciálními vaky, které se samy napustí vodou z řeky a po naplnění slouží jako improvizovaná hráz. Poté koryto zahradily speciální sklolaminátové desky systému VOP a následně byly jako zábrany použity pytle s pískem. Smyslem akce bylo porovnání jednotlivých druhů protipovodňových zábran nejen z hlediska účinnosti, ale i rychlosti, s jakou je možné jednotlivé hráze vystavět.

Naše voda

 

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině