Život na Zemi prý nevznikl v praoceánech, ale na povrchu planety

15. února 2012 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

3862410-oceanograficke-muzeum-v-monaku

Zcela nový pohled na vznik života na Zemi prezentoval v prestižním časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences rusko-americký tým vědců. Podle nich se zrodil fakticky na souši, z vodních par unikajících z vulkanických procesů na povrch Země.

Podle serveru Aktualne.cz analyzoval biofyzik Armen Mulkidjanian z univerzity v Osnabrücku spolu s kolegy ze Spojených států a Ruska možnou látkovou výměnu a zejména způsob výživy prvních buněk. Ty podle nich potřebovaly vysokou koncentraci zinku, manganu a fosforu a vysoký poměr draslíku a sodíku. Proto musela být voda, v níž žily, podobná té z geotermálních pramenů, jaké jsou dnes například v americkém národním parku Yellowstone, tvrdí vědci.

Tým zkoumal asi 60 genů, které jsou dnes ve všech buněčných organismech. Podle Mulkidjaniana byly takové geny také u společných předchůdců dnešních buněčných organismů. Na základě genů mohli výzkumníci určit některé proteiny pravěkých buněk a to jim zase umožnilo usuzovat, jakým způsobem v buňkách probíhala látková výměna.

Před několika miliardami let byla Země podle vědců plná sopek a její atmosféra se podobala té, která je dnes na Venuši nebo Marsu. Za těchto podmínek se díky vulkanickým procesům na povrch dostávaly vodní pára a plyny, které po ochlazení utvořily kaluže a malé rybníčky. V nich pak mohly minerály sloužit jako katalyzátory při vzniku živých buněk.

Zdroj: www.aktualne.cz, Proceedings of the National Academy of Sciences

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině