Zítra je Den ptactva

31. března 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

Lesy ČR ptáci krmítko

Mezinárodním dnem ptactva byl před 110 lety ustanoven při podpisu Konvence o ochraně užitečného ptactva 1. duben. Upozornila na to dnes mluvčí státního podniku Lesy České republiky (Lesy ČR) Eva Jouklová.

Uvedený den je totiž vstupní branou do měsíce, ve kterém pokračuje návrat druhů, jež přezimovaly v jižněji položených krajích. Mnoho z nich už začíná hnízdit. První špačci, skřivani a holubi hřivnáči se objevili koncem února. Překvapil je příval sněhu, ale k návratu do jižních krajin je už nedonutil. „V dubnu od nás odlétají zimní hosté, ptáci hnízdící daleko na severu, kteří tu našli příznivější klima i zdroje potravy pro přezimování,“ vysvětlil ornitolog Miroslav Pecha.

Jedinečným územím, ve kterém hnízdí stovka ptačích druhů a mnoho dalších tu loví či zimuje, je Lesnický park Křivoklátsko, založený před šesti lety. Patří do tak zvané „Ptačí oblasti“ soustavy NATURA 2000. V loňském roce zahájili tamější lesníci tradici vycházek do přírody. „Na letošní výlet do ptačí říše pozvou veřejnost v květnu. Termín včas zveřejníme na webu i Facebooku Lesů ČR,“ slibuje Jouklová.

Naše voda, foto: archiv Lesy ČR

Související rubriky: Čistota vody a rekreace