Zítra to bude 43 let, kdy František Venclovský přeplaval kanál La Manche

29. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

František VENCLOVSKÝ

Výročí výkonu, který sledovali miliony občanů tehdejšího Československa – překonání kanálu La Manche prvním Čechem, připadá na 30. července, tedy na zítřek. Informuje o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Národním plaveckým hrdinou se ten den stal František Venclovský, kterému se překonání kanálu povedlo až na druhý pokus. Venclovský se přitom původně v padesátých letech věnoval těžké atletice, kdy patřil mezi špičkové zápasníky. Bohužel po těžkém úrazu krční páteře musel tohoto sportu zanechat. Sportovní činnosti se chtěl i nadále zabývat, a proto se začal věnovat otužování a dálkovému plavání. Od roku 1964 žádal tehdejší československé úřady o povolení přeplavat kanál La Manche, ovšem k prvnímu pokusu mohl nastoupit až v roce 1970. Bohužel mu nepřálo počasí, byl brzy vyčerpán a tak 6. září 1970 pokus přerušil. O rok později, při svém druhém pokusu s datem 30. července 1971 ale již kanál La Manche přeplaval. Dosáhl přitom času 15 hodin a 26 minut. Při dalším překonání průlivu v roce 1975 mu byl o rok později udělen titul Zasloužilý mistr sportu.

Do povědomí občanů ČR se František Venclovský dostal především svých specifickým plaveckým stylem a legendární větou při vystoupení na anglický břeh: „Já su tak šťastné“!

Zdroj a foto: Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy