Zimní výzva: Kdo postaví sněhuláka vysokého devět metrů?

27. prosince 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

největší sněhulák ČR

Jednou z možností, jak se v průběhu letošní zimy zviditelnit, je postavit největšího sněhuláka v ČR. Upozorňuje na to facebooková verze portálu Naše voda s tím, že výška největšího sněhuláka z roku 2005 není zatím podle dostupných informací překonaná.

Rekord tak stále drží obec Dlouhá Třebová, která v uvedeném roce zorganizovala akci na stavbu sněhuláka vysokého 8,52 metrů s průměrem spodní koule 9,60 metrů (na ilustračním foto). Na jeho stavbě se podílelo tři dny 30 lidí za pomoci mechanizace. V průběhu stavby byl sněhulák poléván vodou a k jeho vytvoření bylo použito lešení a dřevěné bednění. V závěrečné fázi bylo za pomoci seker, motyk a dalšího nářadí provedeno opracování do konečné podoby, nainstalován 1,8 metru dlouhý nos, koště, 16 metrů dlouhá šála a nasazen klobouk, s kterým sněhulák dosáhl výšky 9,85 metru.

Rekordu bylo dosaženo ve dnech 2. – 5. března 2005 v Dlouhé Třebové za podpory firmy AVENA s.r.o., Dlouhá Třebová, RYDIO s.r.o., Česká Třebová a DRUMEL A CO s.r.o. Česká Třebová.

Zatím nejvyšší sněhulák na světě je sněhulačka Olympia. Byla postavena obyvateli Bethelu a dalších lidí z okolních měst v americkém státě Maine a byla vysoká 37,21 metrů. Stavba jim trvala měsíc a byla dokončena 26. února 2008. Soustředné kruhy, které tvoří tělo, jsou uplácané z 5 890 tun sněhu, které zvedaly jeřáby až do výšky 35 metrů. Ruce tvoří dva devítimetrové smrky, řasy jsou tvořeny 16 lyžemi, oči jsou z obřích vánočních věnců, nos je dlouhý 2,5 metru a ústa tvoří pět pneumatik.

Zdroj: Facebook Naše voda, foto Dlouhá Třebová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy