Zimní kontrolní akce v KRNAP zaznamenaly 55 přestupků

30. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

KRNAP málo sněhu prosinec 2016

Společné služby Stráže ochrany přírody Krkonošského národního parku a Policie České republiky pravidelně odhalují protizákonné jednání nerespektujících návštěvníků parku. Připomíná to mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

V uplynulé zimní sezoně proběhlo celkem 51 společných kontrolních akcí, při nichž bylo zaznamenáno 55 přestupků. Nejčastěji se strážci přírody a zákona zaměřovali na nepovolený vjezd motorových vozidel – v tomto případě sněžných skútrů a v nejchráněnější I. zóně národního parku na pohyb návštěvníků mimo značené cesty. Na porušování lesního zákona nedovolenými vjezdy do lesa se každoročně společně zaměřují přímo v lyžařských areálech.

V porovnání s předešlými roky se počet akcí zvýšil – především kvůli opakujícím se nedovoleným vjezdům skútrů a jiných sněžných vozidel. Zejména noční rušení divoce žijících zvířat a vyjíždění do volného terénu působí na území parku nejničivěji. Řidiči skútrů přitom většinou nebývají místní boudaři, kteří získávají povolení k vjezdu a setrvání na základě nároku vlastníků nemovitostí na území národního parku. Naopak se jedná o adrenalinové turisty, kteří tato pásová vozidla využívají pro své sportovní vyžití.

„S policií budeme spolupracovat i v létě, kdy se zaměříme především na nedovolený vjezd a setrvání motorových vozidel na území KRNAP. Předchozí společné kontroly bohužel potvrdily, že současný stav provozu není uspokojivý. Vozidla jsou často odstavována na nevhodných místech a značná část z nich vjíždí na území Krkonošského národního parku bez legálního dokladu k vjezdu,“ upozorňuje Drahný.

Naše voda, foto KRNAP

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka