V zemském nitru se možná nacházejí velké zásoby vody

Aktualizováno 19. března 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

240320132487

Mezinárodní tým, vedený dvěma vědci z kanadské Univerzity v Albertě, našel v drahokamu, pocházejícím z hlubokého nitra Země, tak významné stopy vody, že hypotéza velkých vodních rezervoárů uvnitř zemského pláště nemusí být vůbec fantazií. Uvedl to Český rozhlas Leonardo s odvoláním na časopis Nature a další zdroje.

Vědci našli v roce 2008 v Brazílii, konkrétně v oblasti náhorní plošiny Mato Grosso, zvláštní diamant, který byl zajímavě “poničen”, jak se dostával z nitra Země k jejímu povrchu. Uvnitř obrovskými tlaky a nárazy zdeformovaného diamantu vědci našli minerál ringwoodit, který se formuje díky vysokým tlakům, které panují hluboko v zemském plášti. Na povrchu Země je ringwoodit velmi vzácný.

Ringwoodit je po mineralogické stránce speciální forma olivínu (peridotu), jež se nachází v hloubkách od 410 do 660 kilometrů, tedy v oblasti přechodové zóny v zemském plášti. Co je ovšem zajímavé, vědci pomocí mnoha fyzikálních analýz vzorku zjistili, že 1,5% hmotnosti minerálu tvoří vázaná voda. To by mohlo znamenat, že uvnitř zemského pláště, zhruba někde na hranici mezi svrchním a spodním pláštěm, existují velké zásoby v minerálech vázané vody. Tyto zásoby mohou být dokonce co do celkového množství porovnatelné se zásobami vody v zemských oceánech na povrchu.

Zdroj: Český rozhlas Leonardo

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině