V zemědělském muzeu začíná ve čtvrtek výstava Museo Mundial – Muzeum světa

14. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

NZM - DSC_0106

Ve čtvrtek 16. října, v předvečer Mezinárodního dne za vymýcení chudoby, bude v Národním zemědělském muzeu Praha (NZM) slavnostně zahájen projekt Museo Mundial – Muzeum světa. Informoval o tom dnes mluvčí NZM Lubomír Maršík.

Slavnostní zahájení, na kterém mimo jiné přislíbili účast ministr zemědělství Marian Jurečka a první náměstek ministra zahraničních věcí Petr Drulák. začíná v 16.00 hodin. S nimi a s tvůrci expozice budou moci účastníci vernisáže diskutovat o problematice místního i globálního rozvoje a o dalších tématech vztahujících se k otázkám udržitelného rozvoje a odpovědného života.

Smyslem mezinárodního projektu Museo Mundial – Muzeum světa je prostřednictvím výstav a muzejních intervencí vyvolat zamyšlení či diskuzi nad globálními problémy světa a upozornit na Rozvojové cíle tisíciletí – priority světového rozvoje schválené všemi státy OSN v roce 2000. Dalším cílem je využít možnosti zatím opomíjené spolupráce mezi výstavními institucemi a rozvojovými organizacemi.

Expozice Museo Mundial – Muzeum světa v NZM Praha představí světové základní potraviny, jejich využití a zpracování. Ukáže na jejich nedostatek i obrovské plýtvání a také energetickou chudobu, spojenou s jejich zpracováním. V české premiéře uvede i několik fotografií z cyklu fotografa Petera Menzela Hladová planeta – co jí svět. Na příkladu tzv. biopirátství ukáže, jak nadnárodní firmy vykrádají tradiční znalosti zpracování rostlin. Představí rovněž ukázku spolupráce českých architektů s nepálskou komunitou při stavbě „bambusové školy“.

Partnery této evropské aktivity, která návštěvníkům otevírá nové informace i nové spojitosti, jsou v České republice občanské sdružení EDUCON a NZM.

Naše voda, ilustrační foto NZM

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony